| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
In urma cu o saptamana mi-a iesit un furuncul pe care mi l-a drenat un chirurg, dupa care mi-a dat reteta cu oxacilina si ranitidina.
Dupa tratament, aproape la sfârșit, mi-a iesit niste pete maroni pe frunte si mana stanga, iar pe gat niste bubite rosii(fara dureri sau usturimi).
Azi am observat o capusa in zona de mai jos a ficatului.
Ce sa fac, sa merg la medicul de familie sau direct la Urgente, avand in vedere ca am mers saptamana trecuta la medicul de familie pentru biletul de trimitere la chirurgie(am mers direct la chirurgie fara bilet, iar medicul l-a cerut ulterior)si nu m-as mai duce acum pe capul ei pentru un nou bilet la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Urgente e ok pentru capusa. Pentru dermatolog, mergi la un privat.

| Liliana_Soica_1969 a răspuns:

Ulei de menta direct pe capusa si iasa singura sau rotiti cu batul de chibrit umezit putin in jurul capusei si in 3 minute se retrage singura.