| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU!
La testul de urină iese dacă am ampedicită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La testul de urina iese daca ai "materiale de constructii" (nisip, pietre) si daca esti infectat (de la rinichi in jos).

Apendicita se afla pe alte cai, de alti medici.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai frecvent, medicul poate pune diagnosticul de apendicita acuta pe baza simptomelor (prezentate mai sus), a istoricului medical si pe examinarea fizica a pacientului. Pot fi insa necesare pentru diagnostic si investigatii de tipul analizelor de sange si urina, examinarea ecografica, radiologica sau imagistica prin rezonanta magnetica (IRM). Aceste investigatii sunt necesare pentru orientarea diagnosticului, implicit pentru diferentierea de alte afectiuni cu simptome asemanatoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, apendicita o descoperi numai la ecograf

| Lukasssz a răspuns:

Nu