| Anafjfj a întrebat:

La analize de urină se vede dacă ai ampedicită?
Va rog urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa aia care spun nu!
Redau: "Cel mai frecvent, medicul poate pune diagnosticul de apendicita acuta pe baza simptomelor, a istoricului medical si pe examinarea fizica a pacientului. Pot fi insa necesare pentru diagnostic si investigatii de tipul analizelor de sange si urina, examinarea ecografica, radiologica sau imagistica prin rezonanta magnetica (IRM). Aceste investigatii sunt necesare pentru orientarea diagnosticului, implicit pentru diferentierea de alte afectiuni cu simptome asemanatoare.'

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva Jassminei ca iar bate campii. Pe mine m-a blocat ca asa face cand o contrazici. Apendicita este o boala nu un organ.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunteti nebuni, apendicita se vede numai la ecografie abdominala, la analiza de urină urocultura denumita medical se văd infectiile urinare, si daca ai diabet ca glucoza zahărul din sange se duce in urină.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se vede!
Apendicita este un organ in burta ta, nu o infectie urinara!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| johnnny123 a răspuns:

Repetă după mine: a-pen-di-cită

| Salontanul a răspuns (pentru johnnny123):

Spune-i, te rog, Jassminei sa citeasca raspunsul meu. Pe mine m-a blocat.

| Lukasssz a răspuns:

Nu. Ai patit ceva?

| Brizbriz a răspuns:

Daca ai apendicita nu te prea intereseaza analiza de urina, ci operatie de urgenta la apendicita... ALTFEL MORI (rili, rili, RILI)

deci, sa nu crezi ca nu e pe bune, am auzit de operatie de apendicita de urgenta, pe front, facuta de camarazi, cu doctorul la telefon, pentru ca nu puteau transporta pacientul si nici nu puteau trimite doctor, nu la timp

| KR0N5TADT a răspuns:

Da, se vede. Se vede și ce grosime are firul de păr, sau ce culoare avea oja dată pe unghii cu două săptămâni în urmă.

| AlExUtZuL9976 a răspuns:

NU! Dacă te doare piciorul drept și schiopăți atunci ai ampedicită.
Spun din experiență! Pace!