| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Mă confrunt cu o problemă. Am 12 săptămani de sarcina, iar starea mea e de la rea in jos. Am slabit 13 kg pentru ca nu pot manca nimic. De aproximativ 2 luni traiesc mai mult cu dulciuri, dar nu orice fel de dulce (chec, tort, negreasa) si mai reusesc sa mananc cate 2 lingurite de branza cu smantana, de la care ajung sa vomit. Nu suport mirosul de mancare deloc, am 2 luni de cand nu am mai intrat in bucatarie, stau doar la pat ca nu mai am forta in mine. Nu stiu ce sa fac! S-a mai confruntat vreo mamica cu asemenea probleme? Vor trece? Pe langa starea de greata continua, mai am si colicistul marit si ma tem ca din acest motiv mi se agraveaza toate starile. Ginecoloaga mea nu m-a ajutat cu nimic, a zis ca nu a mai intalnit nici un caz asemanator cu al meu pana acum. Am inceput sa cred ca nu voi trece cu bine peste aceasta perioada. A mai trecut cineva printr-o sarcina asemanatoare cu a mea? Va rog sa imi dati un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Din pacate, in sarcina nu prea sunt permise medicamentele antivomitive (in anumite afectiuni si cazuri, poate doar Metoclopramid) si da, uneori aceste stari pot fi absolut insuportabile.

De regula, greturile incep sa se amelioreze dupa saptamana 14-15, astfel incat sa fie posibil sa poti incepe sa mananci si altceva.Dar unele femei resimt greturile pe toata perioada sarcinii, deci spera sa fii o norocoasa si sa se imbunatateasca ceva.

Momentan mananca ceea ce simti tu ca poti, deoarece nu are sens sa te fortezi sa mananci altceva si apoi sa vomiti tot.
Incearca sa suplimentezi alimentatia precara cu vitamine (Natalvit).

Daca poti, incearca sa bei ceai de ghimbir, ceai de menta si ar putea functiona acele acadele pentru copii, Prevomit Kids cred ca le spune.winking
Acestea ar putea ajuta sa nu te simti chiar asa de rau.
Nu este in regula sa slabesti atat, insa daca sarcina se dezvolta normal, nu ai motive reale de ingrijorare.Doar asigura-te sa suplimentezi cu vitamine, sa te odihnesti cat mai mult si sa mananci doar ceea ce simti tu ca poti.Bea ceai (cel de ghimbir ajuta la ameliorarea greturilor, dar eu personal nu al reusit sa il beau si il preferam pe cel de menta), si cate o acadea Prevomit inainte sa incerci sa mananci ceva nu va face niciun rau, insa incearca sa nu faci abuz.Una pe zi si cam atat... Zilnic mancam cate o lamaie.Pur si simplu muscam din ea ca dintr-un mar, dar stiu ca nu toata lumea ii suporta acreala, insa ai putea sa incerci sa o tai felii si sa o inmoi in zahar de fiecare data cand musti.

Chiar inteleg ca perioada asta poate fi una grea, dar cu cateva trucuri, poate ca vei reusi sa treci mai usor peste.In cazul meu a functionat destul de bine ceea ce am spus mai sus si ia in calcul faptul ca prezint mai multe forme de sinestezie si orice lucru ma facea sa simt gusturi si mirosuri care imi inrautateau situatia laughing Chiar si o conversatie banala devenise o tortura.
Eu reuseam sa beau doar ceai de menta, Coca-Cola, sa mananc doar cateva dulciuri, banane, lamai si uneori, cartofi.

Cat despre problema colecistului, ar trebui sa ceri opinia altui ginecolog si sa incercati sa tratati problema, deoarece nu se poate neglija. Eventual, daca nu exista alte probleme de sanatate sau probleme in legatura cu dezvoltarea sarcinii si greturile nu vor disparea in trimestrul doi, ar putea sa iti recomande, cu masura, Metoclopramid.
Pana atunci, incearca ceea ce ti-am zis si sper din suflet sa functioneze.
Dar sfatul principal este sa iti schimbi ginecologul.Nu exista ca un medic cu adevarat competent sa nu incerce sa gaseasca o solutie. Faptul ca nu a mai intalnit un caz asemamator, ar trebui sa il motiveze sa gaseasca o solutie, nu sa renunte.
Cauta in orasul tau un medic ginecolog competent si sunt convinsa ca se vor putea gasi si solutii.

Multa sanatate!

| Geo12ionela a răspuns:

Da, era in contul surorii melelaughing