| Andrellicious a întrebat:

Buna,tpu.Ma confrunt cu o problema psihologica de vreo 4 ani.Este vorba de problema alimentatie vs silueta.Am 18 ani, 1 m 60, si in jur de 46 kg.Niciodata nu am avut probleme cu greutatea la modul sa fiu grasa, in cel mai rau caz am ajuns la 53 kg in iarna trecuta.Sunt mancacioasa si pofticioasa de fel, grasimea depunandu-se in special pe abdomen si putin la picioare.Incerc pe cat posibil ca zilnic sa mananc cat mai sanatos si sa nu depasesc nr de kcal recomandate.Nu mananc paine din iulie 2013 si nu simt nevoia, insa alta este catastrofa : nu ma pot abtine de la dulce..Ma ucide pur si simplu,as da o masa propriu-zisa ca sa pot manca ceva dulce, cand ma apuc sa mananc parca as manca si mai mult.Nu am problema asta mereu.Acum 1 luna am avut o perioada de 2 saptamani in care am fost mai mereu plecata,am mancat putin,sanatos si fara dulce; abia daca aveam pofta de mancare, cred ca as fi putut usor sa nu mananc chiar si 3 zile la rand.Am slabit ceva,dar de cand am inceput liceul, vin acasa si mananc dulce.Am o pofta continua, nu stiu de ce.Azi iar am mancat si mereu zic ca de maine gata, dar nu ma tin de cuvant.Sunt constienta ca e ceva psihologic ca nu ma pot infrana dar care sa fie cauza? ce sa fac sa ma ajute sa nu mai mananc? vreau sa fiu iar ca acum 1 luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelaSchiman a răspuns:

Buna. In primul rand ar trebui sa mergi sa iti iei o glicemie si daca e totul in regula solutia cea mai la indemana este sa manaci o porite de fructe macar diminata la micul dejun, astfel incat creierul tau sa nu iti mai ceara glucide. Alte sfaturi: Nu cumpara dulciuri, ocoleste de departe raionul cu dulciuri, daca nu le ai sub nas e cu atat e mai putin ispititor. Mananca glucide complexe(incearca sa eviti pe cat mai mult posibil alimentele rafinate) Exista un asa numit cerc vicios intre descarcarea brusca de glucide in sange(datorata glucidelor rafinate-simple) si nevoia de dulce. Daca esti in stadiul in care nimic nu functioneaza as putea sa iti recomand niste preparate 100% naturale(concentratie calorica extrem de mica) cu care ai putea inlocui portia de dulce. adela.schiman@yahoo.com

10 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Poti sa mananci dar incearca sa iti faci ca un fel de program gen sa mananci dulce la o saptamana sau doua. sau sa faci sport!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Dar esti destul de bine.
50 de kilograme ar trebui sa ai in mod normal, dar ai o greutate normala, ce te plangi?
Chiar ca e ceva psihologic.
Te pup!

| Laura927 a răspuns:

Mergi si iti fa un control de glicemie, nu glumesc, nu cred ca e psihologic ci mai degraba un diabet! la mine in familie toti suntem diagnosticati cu diabet zaharat.
Eu sunt la inceput de diabet si sunt la fel ca si tine as manca zahar toata ziua...mergi si iti fa un control!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Nu glumesc, totdeauna cand ai nevoie de dulce mananca un morcov, te rog sa ma crezi ca nu fac misto, eu am diabet si asa mi-a recomandat medicul

| BlueViP a răspuns:

Nici la 53 de kg nu esti grasa! Trebuie sa te accepti asa cum esti.

| Ionut7743 a răspuns:

Mananca dar tine regim

| Ionut7743 a răspuns:

Si putin spart nu strica

| SchoolEveryDay a răspuns:

Mananca seminte ( sarate, prajite )

| dianamursa a răspuns:

Practica sportul mai des mananca dimineata cat mai mult ca seara sa nu iti fie foame.Nu e nevoie sa te fortezi cu diverite diete ca sa iti strici stomacul.Pur si simplu nu manca paine multa si nu manca dupa 6. Poti sa urmezi si programul asta cu apa http://www.youtube.com/watch?v=Sh6H8plBjOU BAFTA

| haaaicuintrebarile a răspuns:

Incearca sa iti iei altceva de rontatit. Si eu am aceasta pofta de dulce zilnica.La mine, cel mai bine a functionat un mar/o banana mancata dimineata. Organismul simte nevoia sa consume zahar, de aceea este recomandata fructoza din fructe decat zaharul din dulciuri. Mie fructele mancate dimineata imi da si o alta stare de spirit, mai risipesc din somnolenta. Mai merit incercata si o portie de 200 g de iaurt degreasat cu o mana de fructe proaspete (cam orice fructe), si o lingura de sminte de im/tarate de ovaz, e o gustare consistenta si iti da satisfactia ca ai mancat ceva. Din cate am auzit, 2 linguri de seminte de chia puse intr-un pahar de 200 ml de apa, luate pe la ora 4, au tocmai rolul de a stavili poftele spre alimente nesanatoase, ele se umfla in stomac si asigura si senzatia de satietate. Sper ca ti-am fost de vreun ajutor. happy