| Lissa1950 a întrebat:

Bună, am 17 ani și o greutate de 54 de kg în condițiile în care am o înălțime de 1.60, am început sa fac sport și sa țin o dieta pentru a mai pierd din greutate, partea cu sportul nu e asa grea, o ora de sport pe zi și am rezolvat-o, problema apare atunci când vine vorba de ținut dieta, fiindcă eu de fel sunt o persoana foarte pofticioasa...
În mare parte reușesc sa duc dieta cât de cât ok, dar în unele zile am câte o pofta de ceva dulce, (P. S eu sunt o mare iubitoare de dulce și aș manca mereu DULCIURI). Acum 2 zile am vrut și eu sa mananc doua randulete de ciocolata dar mi-a fost extrem de frica(,) ca dacă voi mânca îmi va afecta procesul de slabire.
Acum voiam sa va întreb pe voi dacă e ok ca o data la câteva zile în timp ce sunt la dieta e ok să-mi permit sa mănânc și eu câte ceva dulce, nu foarte mult doar cât să-mi treacă pofta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!

Eu personal nici nu vreau să nu aud de cuvântul,, dieta''!
Prefer sa spun cuiva: "fii cumpătat si echilibrat", decât sa ii spun tine dieta. În fine e o "nebunie" a mea personala laughing)
Revenind la întrebarea ta, e super ok sa mănânci ceva dulce din când in când. Satisfaceti pofta! Trăiește însă fa totul cu măsură! 80% încerca alimente sănătoase si 20% fă-ți de cap! Te asigur ca va fi bine!
Eu personal mereu am avut probleme cu greutatea si am fost cu mult peste limita, însă îți spun sincer niciodată nu m-am abținut sa nu mananc o prăjitură atunci când organismul mi o cerea. Si asa treceam mai departe si luptam contra kg in plus, dar eram fericita si mult mai motivata.
Bai azi am mâncat o prăjitură a fost delicioasa, mine va fi o noua zi voi munci din greu sa îmi ating telul!
Sfatul meu e sa nu îți supui corpul la,, chinuri,, oferă-i tot ce dorește, dar nu exagera. Poți slabi într-un mod sănătos, trișand din când in când, dar fiind fericit! Asta îți spune o persoana care a avut in trecut 95 kg si 1, 65!
Fii fericită în primul rând si vei vedea ca rezultatele nu contenesc sa apară! Ai trișat o zi, ei si ce? Nu vine sfârșitul lumii! Maine e o noua zi!
Numai bine îți doresc și multă sănătate! happy

2 răspunsuri:
| tzionut a răspuns:

Lisa draga poti manca oricat dulce doresti, dar dupa va trabui sa faci suficienta miscare ca sa dai jos caloriile suplimentare consumate. Sanatate

| PeLeU a răspuns:

Esti camila smr eu la 1.60.
Eu am 17 si 187 si tu 1.60?laughing)...