| Dyia67 a întrebat:

Buna TPU, ma doare rău sub sân in partea dreapta la coaste pana in spate, cred ca este Nevralgie intercostala, ce pot lua sa imi treacă dacă a mai pățit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa iei un bon de ordine la un medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta pare a fii o criza de colecist (fiere).
recomand sa mergi al medic si sa-ti faci o ecografie la colecist si ficat. Posibil sa ai nisip sau chiar pietere, ori ai o fiere lenesa, ori un ficat inflamat care apasa pe fiere.

Nu poti lua mare lucru in situatia asta, dar ajuta enorm sa tii regim alimentar sever macar 1-2 saptamani.
- mananca numai pezmet si supa de zarzavat
- ori morcov fiert, pilaf de pasare
- bea numia ceai de plante (musetel, sunatoare)
- si odihna multa la pat.

sanatate multa!

PS Am avut foarte multi ani asemenea dureri si in final am decis sa fac operatia de colecist si odata cu ea mi s-au eliminat si pietrele de la fiere.
Sunt peste 20 de ani de la operatie si pot spune ca a fost cea mai buna decizie luata vreodata, sa ma oprez. Adio dureri, adio pietere la fiere, adio voma si dureri de cap.

| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie și nevralgie din cauza unui mușchi, dar în același timp se prea poate sa fie și altceva.
Pana îți faci programare la medicul de familie la care trebuie sa mergi, încearcă masaj cu crema voltaren, sindolor etc. Daca te îngăduie posibil sa fie un mușchi, dacă in schimb nu...îți va spune medicul mai multe.