| Nicholas2200 a întrebat:

Salut, de vreo 5 zile ma doare spatiul dintre doua coaste in partea stanga, cand apas acel loc, fac anumite miscari sau incerc sa respir adanc incep intepaturile(de cand cu durerile nu mai respir ca inainte dar totusi incerc sa mai respir adanc in ciuda durerilor sa se oxigeneze cum trebuie corpul). Din ce am citit pe internet eu deduc ca este nevralgie intercostala deoarece nu cred ca am vreo fractura dar totusi este posibil pentru ca inainte cu aproximativ o saptamana am cazut din pat si din ce-mi amintesc am cazut pe partea cu pricina, dar durerile la coaste au aparut dupa vreo saptamana, iar de-atunci nu s-au ameliorat in niciun fel. Am 14 ani, imi puteti recomanda niste pastile sa-mi reduca durerea? Sunt slab si din cate stiu administrarea medicamentelor se ia in calcul si dupa asta(eu am 1.60m si in jur de 43kg).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanBz a răspuns:

Ala se numeste junghi intercostal si o sa dispara de la sine dupa o anumita perioada. Poti lua analgezice, gen paracetamol, ca sa mai reduca din durere.