| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc O. A. si am 16 ani. Am o problema din luna iunie, cand m-am trezit cu o durere inghinala in partea dreapta. Este o mica umflatura de 1-2 cm, tare si care se misca.Am fost la medicul de familie, am urmat un tratament dar totul a fost in zadar. m-a durut si mai tare. In luna septembrie am fost din nou, am urmat inca un tratament dar niciun efect. Sunt deja la al treilea tratament.Am observat ca atunci cand se schimba anotimpul ma doare foarte tare. Aproape ca nici nu pot sa merg. P. S. am 1, 72 inaltime si 70 km, in 2008 m-am operat de apendicita iar in 3 luni m-am ingrasat cam 5 - 7 kg. pe atunci eram slaba - 55-60 kg. Poate fi din cauza greutatii acea umflatura? sau o infectie in corp? Trebuie sa va spun ca am urmat si regimuri alimentare pentru a slabi:am renuntat la paine, am baut ceaiuri de slabit dar nu am dat mai mult de 2 - 3 kg. Sport nu prea pot face : ma dor articulatiile, pieptul si acum. acea umflatura. M-am documentat si pe internet insa ceea ce caut eu nu gasesc. As fi vrut sa merg la un medic internist, dar mama are prea multa incredere in medicul de familie. Va rog, frumos, daca aveti idee despre ce poate fi vorba, sa-mi spuneti.

Multumesc, O. A.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Draga mea,
Este posibil ( nu-i sigur! ) ca, din cauza cresterii in greutate, sa apara o presiune intraabdominala care pune la incercare rezistenta peretelui abdominal.Din ac. cauza peretele crapa iar prin crapatura "scapa " o bucatica de intestin. Aceasta este hernia inghinala. Daca acea umflatura inghinala dureroasa este sau nu hernie, numai medicul chirurg poate sa se pronunte. Asa ca, sfatul meu este sa mergi singura la medicul de familie si sa ceri un bilet de trimitere pentru o consultatie la un cabinet de chirurgie( consultatia va fi gratuita! ) Sanatate si numai bine!

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te neaparat la un chirurg, poate fi o hernie inghinala.

| EmaS a răspuns:

Eu zic sa te duca mama ta la o clinica particulara.Nu este de glumit cu asta.Sau macar sa ceara bilet de trimitere la un medic specialist. Orice carne crescuta se numeste tumora.Sau poate sa fie vorba de un lipom si acela se poate extirpa foarte simplu, doar cu anestezie locala.Sanatate.