| Mihaella225 a întrebat:

Hei
De aproape o luna si ceva tot am probleme,am inceput sa fac atacuri de panica asa ca am mers la un psihiatru,am luat tratament, dar nu m-a ajutat foarte mult, acum am inceput sa am dureri de spate in partea dreapta jos si sa-mi amorteasca piciorul, am fost consultata de 3 medici de familie de apendicita si mi-au zis ca nu e vorba de asta pentru ca m-ar fi durut ff tare...am fost sa-mi fac radiografie la coloana si analiza a iesit buna,mi s-a zis doar ca se vede ca am tendinta sa stau putin incordata si e posibil sa am lordoza, medicul de familie crede ca ar fi bine sa merg la fizioterapie,.am stari nasoale, acum iau din nou tratament din cauza atacurilor de panica...voi de la ce credeti ca ar putea fi? Vreun sfat?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lukasz a răspuns:

Buna, esti exact ca mine, si te inteleg.
In primul rand ''apendicita'' porneste de la creier. Nu ma refer ca vei face, stai linistita. Daca tu te gandesti ca nu stiu ce boala ai te vei controla mereu sa vezi daca te doare in partea dreapta de jos, sau capul, si tot asa pana cand asa o sa se intample, pentru ca tu stai cu gandul doar acolo si chiar asta patesti. Stiu perfect.
Acum 2 zile am venit de la scoala de la ora 10 cu febra 38 deoarece avea simptomele ''cancerului pulmonar'', deoarece am citit pe internet ca daca te doare sus in spate si mana faci cancer. Iar la scoala am stat toata ziua cu frica + ca aveam Evaluare Nationala si nu am mai rezistat. Acasa m-am calmat, am mancat si mi-a trecut, ideea este sa te gandesti ca esti o persoana perfect sanatoasa si ca nu ai nimic, pentru ca asa cum sunt eu, tu si multe alte persoane cand vom fii pentru todeauna. Tu macar bine ca mergi la medic, dar nu eu merg. Trebuie sa iti ocupi timpul cu alte treburi nu cu toate prostiile, + ca daca vei face o boala de asta vreodata mai grava gandeste-te ca exista medici, ei nu sunt pusi degeaba acolo, tehnologia va evolua si prroabil ca va exista un leac definitv al cancerului, bunicul meu de exeplui, a scapat de cancer la prostata, a doua cea mai grava forma de cancer. Trebuie sa te gandesti ca nu e nimic pierdut, speri pana la ultima suta de metri. Eu am incercat sa nu ma mai gandesc iar azi nu am avut nimic, nu m-a mai durut nimic. Deci sper macar sa incerci sa faci ce ti-am spus. Si nu uita, nu esti singura cu astfel de probleme.

| Mihaella225 explică (pentru Lukasz):

Stiu,mi s-a tot spus asta... sper ca dupa fizioterapie sa-mi dispara durerile.Multumesc frumos pentru sfat

| Lukasz a răspuns (pentru Mihaella225):

Nu ai pentru ce, sper sa te faci bine. big grin

6 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Te doare cumva si capul numai intr-o parte? ( nu sunt ironic)

| Mihaella225 explică (pentru DavidoffUser):

Si capul uneori seara...

| EllaTheStrange a răspuns:

Poate stres sau nesiguranta de sine? Atacurile de panica, dupa cum stii, provin din acea bucata de carne care coordoneaza intregul tau corp, numit creier. Incearca sa faci diverse activitati, nu neaparat fizice, care sa te bine dispuna. Vorbeste cu persoane apropiate, citeste, bea ceai, etc. Incearca sa te refaci psihic. Nu mai lua pastilele alea. Nu te ajuta deloc. Iti accentuiaza starile astea.

| Mihaella225 explică (pentru EllaTheStrange):

Nesiguranta,uneori simt ca nu o sa mai fiu bine ca la inceput si asta ma panicheaza.