| FeliciaMaria123 a întrebat:

Ma tot gândesc la ceva și mi se face foarte frica. Manichiurista mea la care îmi fac unghiile mereu e plecată in vacanța și se întoarce tocmai luna viitoare iar eu nu am mai putut rezista cu unghiile pe care le aveam, simteam ca nu mai suport și m-am dus sa mi le fac in cel mai apropiat loc posibil: la o vecina de-a mea care pune și ea unghii însă cred ca am făcut cea mai mare prostie. Trusa ei cu instrumente era efectiv JEGOASA, nu părea ca le spala sau le dezinfecteaza. Problema este ca atunci când m-a curățat la cuticule, m-a tăiat in foarte multe locuri cu forfecuța și chiar foarte adânc, am răni acum și ma ustura de mor când bag mâna in apa. Acum ma gândesc așa: dacă iau SIDA sau hepatita sau orice alta boala de genul? crying nu am realizat pe moment ce fac abia după mi-a picat mie fisa, când mi-a zis ca are o clienta care este dama de companie, deși știam chestiile astea cu instrumentele, sa fie curățate, sa nu ma fac la oricine, sa nu iau vreo boala și tot timpul m-am ferit și am mers la cele mai profesionale saloane, dar pe moment atunci pur și simplu nu am realizat, cred ca eram prea disperata pentru ca nu suport sa stau mai mult de 3 săptămâni cu unghiile și arătau și f urat iar la alte saloane nu găseam liber nicăieri. Întrebarea mea este : Se poate sa fi luat vreun virus? Ce sa fac? Ajutooorrr crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Baga-ti degetele in PALINCA, pentru dezinfectare!
Are efect foarte bun, mai ales daca se foloseste imediat.
Pentru dezinfectare interioara a organismului sa bei cateva paharele, pana-ti trece si frica...winking

| darrio2007 a răspuns:

SIDA nu se transmite pe aceasta cale. Ai sanse de alt gen de infectii daca nu ti-a dezinfectat taieturile.
Nu poti trai fara unghii aranjate, asa-i?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poatelua orice virus sau boala a avut cele care au folosit intrsumentele, inaintea ta.
Este totusi contactul cu sangele infectat!
In orice caz, un testd e SSIDA (HIV) poti face abia peste 6 luni, ca nu apare mai devreme la test.
Test de hepatita B si C se pot face curand, cand doresti.
Restul...cu dumnezeu inainte si sa-ti fei invatare de minte, sa nu te mai duci la fitecine, ca risti sa te imbolnavesti.

| sierra1 a răspuns:

"Se poate sa fi luat vreun virus? " - o, da!

"Ce sa fac? " - roagă-te (cui vrei tu) să nu fi "luat" ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai grav lucru putea fi hepatita. Analize de sânge.

| Andreeush a răspuns:

Dacă persoana respectivă nu lucrează cu instrumente sterile atunci e posibil să fi luat vreun virus.
Poți să mergi la o clinică să îți faci analizele.

| Bizon95 a răspuns:

Orice rana deschisa, poti sa o tratezi IMEDIAT cu spirt, iar daca nu suporti (spirtul arde) atunci cu betadina (care e FOARTE scumpa)

altfel, mergi la analize de sange daca suspectezi boli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca ai luat nici o boala.
dar data viitoare sa fii mai atenta.
esti doar speriata,
ce ti-a fost asa rusine sa-i spui femeii:
ai niste instrumente ca la Auschwitz
nu-mi fac unghiile la tine
m-am razgandit

| iamprettybored a răspuns:

Eu zic că cea mai bună varianta pe care o ai acum este să iti dezinfectezi bine ranile ca să nu apara vreo infectie: spirt, betadina (chiar dacă arată urat), baneocin si pasturi dacă poti. Apoi fa-ti niste analize, multe bacterii/virusuri nu se pot detecta altfel.

Si dacă ai orice fel de simptome mergi imediat la medic.

| idkkkkkk a răspuns:

Puteai sa astepti manichiurista la care sigur stiai ca e safe si sa nu te duci la toate,, rapanoasele" ca sa le faci...