| Alli23 a întrebat:

Mama mea are hepatita C. Se poate sa o fi luat si eu de la ea? Nu am nici un simptom. Nu am folosit aceleasi instrumente cu ea( Forfecuta, pila, periuta de dinti ). Sunt speriata. Am motive de ingrijorare?
De la cabinetul stomatologic cum se poate lua Hepatita C?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Hepatita C NU SE TRANSMITE: pe cale aeriană (strănut, tuse etc.), prin îmbrăţişare, sărut, coabitare sau atingere. Atingerea aceloraşi obiecte nu constituie o problemă pentru nimeni, în absenţa sângelui, ca de altfel nici înţepăturile insectelor (ţânţarii).
Principala cale de transmitere a hepatitei, sângele contaminat
tatuajele, piercingurile, chiar şi înţepătura pentru cercei fără igienizare;
practica medicală neigienică;
instrumente medicale neigienizate;
bărbieritul sau epilarea cu aparatul de ras.

| alex15ccc a răspuns:

Hepatita c se transmite doar prin sange, la fel ca si infectia hiv. nu ai de ce sa te ingrijorezi.
de exemplu, daca ea se taie intr-un cutit si tu te tai cu acelasi cutit nespalat( adica cu urmele ei de sange) vei lua hepatita. deci hepatita c nu se treansmita prin aer, atingei, saut sau folosirea aceleeasi periute/forfecute

| alex15ccc a răspuns:

Insanatosire grabnica pentru mama ta

| Bianca777 a răspuns:

Buna! Si mama a avut hepatită c. Nu cred ca ai sanse sa o fi luat, bănuiesc că la nastere au facut ceva teste de sânge pentru asta in plus s-ar fi manifestat de mai demult. Eu am folosit lama ei pentru picioare si dupa mi-am dat seama ce am facut, dar am facut analize si nu am nimic. Nu se ia asa usor. Mama a făcut hepatita c de la un cabinet stomatologic, deoarece instrumentele nu erau sterilizate si înaintea ei au fost folosite pe altcineva care avea virusul. Poti sa iti faci analize daca nu esti sigura, dar nu prea cred ca sunt sanse. In plus, când mama era bolnavă as fi facut orice sa o ajut, daca puteam luam eu boala crede-ma, ea a fost rau, să avut complicatii. Deci eu zic sa te gândesti si la ea! Sănătate!

| Alli23 explică (pentru Bianca777):

Mama ta s-a vindecat de Hepatita?