| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Marti si joi am examenele de admitere la liceu.Va trebui sa merg 35 de km cu microbuzul, doar ca eu am rau de masina.Am incercat sa iau si pastile impotriva raului de miscare, dar nu au niciun efect.Ce pot sa fac, pentru ca daca imi va fi foarte rau nu ma voi putea descurca la examene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emetiral. Mănâncă doar puțin inainte de călătorie.
În autobuz ține ochii închiși sau privește în podea, nu pe geam.
Respiră adânc și liniștit.

| GeneviveJ a răspuns:

Incearca sa apelezi la medicamente pentru rau de miscare mai puternice, intreaba medicul de familie ce ti -ar recomanda. Incearca sa bei apa si sa fii calm si linistit, sa stai mai in fata in autobuz si te poti uita la drum, sau chiar sa dormi.