| SugarLips a întrebat:

Pe frunte dar nu numai am o groaza de cosuri. Mentionez ca am 12 ani si as dori sa scap de ele.

Azi cand am incercat sa sparg unul din ele , s-a spart dupa care a sangerat (nu Prea mult)si s-a oprit. Eu am si o crema speciala pentru ele care ar trebui sa le usuce... Asa scrie pe cutie , insa nu mi se pare ca are vreun efect.Ce as putea face sa scap de ele? (remedii, creme,etc...) Este ceva rau ca a sangerat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ai tenul gras? Ai parul gras?

Daca da, atunci ai gasit raspunsul la ambele intrebar. Parul cade din cauza seboreei (posibil sa faci in timp chiar o dermatita seboreica) iar acneea este rezultatul blocarii foliculului sebaceu cu celule moarte si bacterii.

| Alecsa11 a răspuns:

Incearca Retin-A, se gaseste in farmacii si costa vreo 14 lei. Problema este ca rezultatele se vad dupa 6 saptamani, cam asa, iar in timpul asta, pentru a putea vindeca TOT, trebuie sa scoata la suprafata cosurile din piele. Deci sa nu te sperii daca iti apar cateva in plus. Asta e pentru a vindeca tot, sa nu mai ramana in interior.

| Ramo137 a răspuns:

Date cu crema de galbenele

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Nu le mai stoarce, pentru ca dupa o perioada de timp iti vor ramane semne inestetice.incearca un sapun cu sulf, si spala-te cat mai regulat pe fata.fa-ti masti hidratante cu iaurt/miere/fructe ( cauta pe net), hidrateaza-te bine.cosurile nu vor trece printr-o minune daca folosesti diferite produse de la oriflame sau avon...
uite cateva "trucuri" pe care le-am mai retinut.
taie o lamaie si pune-ti feliile pe acnee, las-o sa actioneze timp de o ora (maxim)si apoi spala-te pe fata.freaca-te cu usturoi pe acnnee.Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice.O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru. Ceai de galbenele concentrat. Se spala fata cu acest ceai caldut.amponare pe zona afectata de cosuri cu lapte de capra amestecat cu nucsoara, le gasesti pe amandoua la supermarket.o masca din miere poliflora si pulbere de nalba. Aceasta masca este pentru fete si se intinde pe fata in perioada premenstruala.o masca din miere si scortisoara macinata fin. Se amesteca pana se formeaza o pasta. Se aplica peste noapte

| floryynnel a răspuns:

Asa incepi, eu am 14ani, la fel, acum incepe si sa scapi din ele fara specialist nu prea ai cum. Eu inca nu am ajuns la un specialist, dar ca sa le mai opresc : am prosopul meu, folosesc skinoren; cretina; brevoxyl si sapun cu sulf.Cand te speli si ai de gand sa le folosesti, te speli cu apa calda/ de preferat sa-ti faci o infuzie cu ceai; sa ai grija de fata ta(adica sa nu pui mana murdara sau cv in genu) Cu spartu din ele e o optiune, inca esti la scoala, de preferat sa le storci in fiecare vineri seara. Prin spargere(,, stors") tu iti maltratezi pielea. La unele cosuri care sunt in piele, iti sugerez cu un ac steril(mic de preferat) sa te intele(nu adanc, acolo unde este pielea moarta- adica unde ai cosu) Cele,, coapte ar trebui sa le spargi, dar dupa sa aplici o crema(intrebi farmacistul/medicul...)
Sa te speli pe fata de cat mai multe ori pe zi, si de preferat inainte sa te apuci de spart sau mai stiu eu ce sa folosesti apa de fata( tebuie sa stai cu ea pe fata 20-30min ar fi ideal) dupa te apuci la,, spart"
Iti sugerez sa vizitezi un medic, sa ai grija sa nu infectezi, ca o sa ajunga rau.
PS: la intepaturile cu acul( eu folosesc unul de diabet) sa nu te apuci sa intepi fata. Unde sunt acele puncte negre, care nu se,, sparg" usor, scapand sa iti maltratezi fata. Sa nu pui pe oricine sa iti faca asta. Sunt zone foarte sensibile, care nu au nevoie de intepaturi pe langa, crede-ma, nu-ti doresti.

| AngelOfNight a răspuns:

Daca ai cosuri pe corp iti recomand sa te speli cu sapun cu sulf, care le usuca.
Pentru cele de pe fata exista n creme care te pot ajuta, si nu numai

| allynutsa a răspuns:

Buna! Hmm.Pai.la 12 ani zic eu ca e normal sa ai cosuri.si.cel mai important.NU LE STOARCE.asta e o problema trecatoare.la varsta maturitatii.dar daca le spargi.e tot posibilul sa-ti ramane semne. Remedii sau creme.te sfatuiesc sa nu folosesti de la firme gen Avon, Oriflame, etc.Majoritatea celor care au folosit s-au plans ca au patit mai rau (cel putin din cunoscutii mei). Eu am folosit si inca mai folosesc pentru cosuri Eryfluid. Intreaba la farmacie... Daca totusi nu trec deloc.nu ar trebui sa te ingrijorezi.e ceva normal. :*