| eliza7943 a întrebat:

mi-a trecut menstruatia acum cateva zile (dar inca mi se curata vaginul ) acum simt o mancarime in zona intima.
De la ce poate fi? Precizez ca nu am avut contact sexual, cu ce anume sa ma dau?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil o boala cu transmitere sexuala, care a avut o perioada de incubatie mai mare. vad ca in trecut ai facut sex, deci sanse sa fii luat ceva, sunt.
Mergi la ginecologie si fa niste investigatii medicale (examen citologic), pentru ca un vagin sanatos, nu da mancarimi.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care mancarimea se manifesta atat in interiorul vaginului cat si in exterior in zona vulvei, poti sa folosesti :
-- Tavanic 500mg (7 zile), capsule moi vaginale MACMIROR complex (12 zile) si Aceclofen 500mg/50mg supozitoare (12 zile)".
-- Canesten-Gyn 4-6 ovule (seara), combinat cu Clotrimazol crema 1% pe intreaga zona a vulvei.
-- De asemenea pentru tratarea candidozei vaginale se pot folosi; Fenticonazol (Lomexin) de 600mg sau 1000mg ovule in doza unica seara (la nevoie se poate repeta tratamentul la 3 zile), combinat cu Clotrimazol crema 1% pe intreaga zona a
vulvei.
Inainte da a fi aplicata crema Clotrimazol este indicat ca toata zona vulvo-vaginal-anala sa fie cat mai bine clatita/spalata cu infuzie/ceai de musetel caldut de 2 3 ori pe zi. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Spalari in zona intima cu ceai de musetel? Nu stiu, asa am auzit la mai multe.
Sa ai o zi buna.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Poate fi de la tipul de tampon sau de absorbant pe care îl folosești. Există fete alergice la unele tipuri, deci o soluție ar fi să încerci altă marcă. Unii au mâncărimi pe corp dacă mănâncă dulciuri, poate fi o soluție să reduci consumul de dulciuri.

| Andra9pk a răspuns:

Poate esti tu mai sensibila..probabil e o forma de candidoza

| Oanatw1 a răspuns:

Canesten crema.
Probabil ai o mica infecție.
Cel mai bine ar fi sa mergi mai întâi la medic sa nu apară și alte complicații.
Eu am avut o astfel de situație după ce am ținut un tratament cu ovule și din cauza ca acestea aveau antibiotic mi-a afectat flora vaginala de unde au rezultat aceste mâncărimi care erau insuportabile la un moment dat și am scăpat doar cu canesten.
Sfatul meu este sa mergi la farmacie sa ceri un sfat sau la medic.