| Lovedeny93 a întrebat:

Mi-a venit prima mestruarie ..si doar in ziua aia mi-a venit ..doar o zi m-a tinut ..de ce?
Normal tine 3-7 tine si mie doar o zi.
Si ii prima mestruatie.
Si đupa mestruatie mi se fac multe cosuri.
Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna.
Nu ai motive de ingrijorare. Odata ce e prima menstruatie, aceasta poate dura chiar mai putin de o zi, iar apoi sa dispara pentru cateva luni. Nu ai motive de ingrijorare pentru ca s-ar putea sa dureze cateva luni/ani pana ca menstruatia ta sa se reguleze. Daca vrei sa vorbim ai putea sa ma contactezi in privat.
Succes!

| HighByTheBeach a răspuns:

Cat despre cosuri, acestea apar din cauza ca ti-ai inceput perioada de pubertare, perioada cand corpul tau se maturizeaza. Spala-te pe fata cu apa calduta si poti folosi Skinoren (gel pentru cosuri). Pe mine am ajuta cand am menstruatie si imi ies pe ici pe colo cateva cosuri.

| Crisan_Andreea_1995 a răspuns:

Salut! Pai in primul rand menstruatia nu vine regulat ba chiar la unele persoane vine 1 zi dupa se opreste altele doua si incepe din nou. Menstruatia nu vine neaparat 3-7 zile poate sa tina si doua depinde de corpul fiecaruia. Cosuri iti apar pentru ca ti-ai inceput " activitatea" hormonala adica esti la stadiul de pubertate iar corpul tau se schimba. Oricum spune-i mamei tale problema ea stie mai bine. happy :*