| Micutza_5619 a întrebat:

Sunt putin confuza, va rog sa ma ajutati cu un sfat o parere, cele care ati trecut prin asa ceva..mai exact eu am un ciclu menstrual de 29-31zile, si ma tine in mod normal 5 zile, in data de 26 august am avut ciclu menstrual de 5 zile, mai exact pana in 30, in septembrie mi-a venit pe 24 dar m-a tinut doar 4 zile, apoi in data de 10 octombrie mai exact in ziua ovulatiei am avut contact sexual cu sotul meu, si in 23 octombrie mi-a venit menstra dat nu m-a tinut decat 2 zile,si a fost diferita fata de alte luni,(mai putin cantitativ,cat si ca, culoare), am facut in 30 octombrie un test dar a iesit negativ. posibil sa fiu insarcinata si sa nu se pozitioneze test? Va multumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O testare corecta se face in 2 etape. Primul test de sarcina se efectueaza dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau a ultimului act sexual neprotejat, sau in cazul tau concret dupa 7 zile de la data de pornire a ultimei menstruatii, adica asa cum ai procedat. Dar este recomandat ca dupa 4-5 zile sa fie efectuat si un al 2-lea test de sarcina asa numit de ''confirmare'' a rezultatului obtinut prima data. Sau pentru a fi absolut sigura, sa te prezinti la un laborator de analize medicale pentru a se efectua testul beta-hCG pe baza unei analize sangvine al carui rezultat este intotdeauna valid, valabil si corect in proportie de peste 98%. In cazul prezentat posibilitatea unei sarcini este de la extrem de mica la inexistenta. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Testele de sarcina nu sunt sigure. Mergi la un medic pentru a te convinge daca esti sau nu insarcinata.