| fundoaieee a întrebat:

mi-am facut un piercing in buric acasa de o saptamana,am folosit Baneocin,Apa oxigenata,si s-a vindecat, dar azi se vede prin piele piercingu e de ureche deoarece am folosit d buric si ma durea. Pielea parca se rupe l am facut-o destul d adanca gaura, dar oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Urechea e din tesut cartilaginos, mai dur şi mai rezistent decât pielea, de aceea la urechi se pun cercei subţiri. La buric e altă socoteală, dacă pui cercei subţiri, aceştia vor fi supuşi la tracţiuni şi frecări în funcţie de cum te suceşti în pat în timpul somnului sau de cum te strange cureaua, iar pielea nu va rezista şi se va rupe.
Scoate cercelul acesta subţire şi fă-ţi alt piercing, cu un cercel special pentru buric.