| adrianaelena109 a întrebat:

Mi-am început viața sexuala de 6 ani jumate(de la 14 ani). Am avut o relație de 3 ani, si acum de 2 ani o alta relație(căsătorită). Problema este ca nu stiu de ce pana acum nu am rămas niciodată însărcinata, nu am făcut niciodata cu prezervativ, nu am luat anticoncepționale. Imi doresc un copil, muncim pentru asta, dar nimic. De ce nu am rămas niciodată însărcinată in acești ani? Sa ma îngrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu eja*culare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener - http://www.synevo.ro/profil-infertilitate-femei/ )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itate_1024

http://www.feminitate.org/2010/10/analizele-pentru-fertilitate/
http://www.copilul.ro/......a6764.html

http://www.desprecopii.com/......femeii.htm

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi Prospectul testelor de ovulaţie la linkul : http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Toate cele bune şi succes!

| corbulalbrosu a răspuns:

Infertilitatea este definita ca inabilitatea/imposibilitatea de a ramane insarcinata dupa un an de raporturi sexuale regulate fara a utiliza metode contraceptive.O femeie poate fi considerata infertila daca dupa un an de incercari, fara a folosi metode contraceptive, nu ramane insarcinata. Infertilitatea nu inseamna insa, si incapacitatea de a deveni gravida. Infertilitatea are multe cauze ce poate fi datorat/implica sistemul reproductiv al femeii, al barbatului sau a ambilor parteneri.Cauzele fiind de obicei de natura hormonala investigatiile pentru determinarea cauzei de infertilitate incep cu testarile cele mai simple la ambii parteneri. Pe langa interviu si examenul clinic, investigatiile preliminare privesc calitatea spermei si nivelurile hormonale serice ale ambilor parteneri. Dezechilibrele hormonale pot determina probleme ale ovulatiei sau ale productiei de sperma ce pot fi tratate.Deoarece sunt numeroase cauze ce determina infertilitate, exista si numeroase tipuri de tratament pentru aceasta, precum terapia hormonala, tratamentul chirurgical sau tehnici de reproducere asistata. In general, infertilitatea feminina este mai usor de tratat decat cea masculina. Unele cauze ale infertilitatii pot fi tratate cu succes, in alte cazuri insa tratamentul nu garanteaza aparitia unei sarcini.
Toate aceste date se pot obtine doar intro clinica de specialitate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex neprotejat timp de 2 ani de zile si nu ai ramas gravida inseamna ca unul din voi sau chiar amandoi aveti probleme de infertilitate. De aceea va sfatuiesc pe amandoi sa mergeti de urgenta sa va faceti niste analize medicale pentru a vedea care sunt cauzele de nu ramai gravida.

| Anonimuserr a răspuns:

Dar ce,, tarziu' ti-ai inceput viata sexuala.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonimuserr):

Da deundelaughing la 14 ani

| Anonimuserr a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai tocmai, am zis intre ghilimele. Se pare ca fetele din ziua de azi isi incep viata sexuala la 14 ani. In comunism isi incepeau cand se casatoreau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonimuserr):

Asa este normal cind se casatoresc sa si nceapă viata sexuală, nu inainte.

| Anonimuserr a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu frate nici chiar asa ca nu traim in 1800. Dar nici la 14 ani cand esti minor. La 18 ani esti major si poti sa faci ce vrei si sa ai iubit si de 30 sau 40 de ani, iti dau un exemplu. Nu-mi spune ca esti de moda veche si tu, ca nu e bine. Vezi tu de aceea stagnam noi ca societate si nu progresam nu exista un progres social, din cauza mentalitatii, prejudecatilor, rautatii, capriciilor, fitelor. Dar nu si cand esti minor sau minora si cu atat mai mult sa ai iubit sau iubita majora. Apoi lumea va intelege ca este pedofilie, dar sa fiu sincer unele persoane sunt inguste la minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa-l iei pe sotul si sa mergeti sa va faceti analizele, sa vedeti unde este problema.

| UzOm a răspuns:

Poate ești sterilă.

| NataliaAntonia a răspuns:

De ce nu faci un control la ginecolog? poate pe acolo se afla si raspunsul tau