| anonim_4396 a întrebat:

Mi'au aparut niste bubite pe spate si pe piept de culoare rosie. unele sunt cosuri dar majoritatea cosuri. Ce sunt? Si din ce cauza au aparut si ce pot sa folosesc sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ancutsa a răspuns:

Buna!
Cred ca este si din cauza transpiratiei.Ar trebui sa mergi la dermatolog sau la farmacie, sa-ti dea un tratament.Este ceva normal pentru un adolescent. Toti avem perioade de astea mai devreme sau mai tarziu. Este un efect al pubertatii. Nu trebuie sa te sperii este ceva firesc.
Dar nu le atinge si nici sa nu le spargi.

Ai grija de tine, pa pa :*!

| nashu40 a răspuns:

Asa ceva apare ca un fel de alergie la ceva, sau e pielea sensibila. Eu am avut o problema asemanatoare, imi apareau pe piept asemenea bubite, mai ales cand transpiram. Am incercat tot felul de alifii dar nici una nu m-a ajutat.
Treaba e simpla : mergi la medicul de familie sa-ti de-a trimitere la un dermatolog. Mie mi-a dat niste pastilute si o alifie pe care au preparat-o pe loc, la farmacie. Tratamentul a fost super bun, mi-a trecut imediat.
Sanatate!

| Azalea a răspuns:

Eu am luat drojdie si mi-au trecut si bubitele si cosurilewinking Incearca si tu si spune-mi daca functioneaza...

| raphy95 a răspuns:

Pai cica e epidemie de rubeola... asa ca ar fi bine sa nu le storci si sa te duci la un dermatolog sau la mediul de familie si iti spune el ce ai :*