| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.

Nu mai suport zgomotul din casa... Mai ales cand citesc sau invat. Stiti cumva daca castile antifonice sau dopurile de urechi chiar ajuta? Daca da, ce exact imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu sunt foarte sensibila cand dorm, ma trezeste orice zgomot si avand pisica mica iti dai seama ca am probleme asa ca am dopuri de urechi si sincer iti zic ca n-o mai aud daca le folosesc, deci da, merita sa iei.

| Freya1 a răspuns:

Si eu am probleme cu sunetele ma streseaza ticaitul, pleoscaitul, vorbitul prin casa ma deconcentreaza maxim si da ai doua solutii: ori faci liniste in casa ori cumeri dopuri

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Ceea ce descrii se numeste hiperestezie auditiva. Mai ai cumva si alte simptome? Te simti obosit mereu?

| anonim_4396 explică (pentru alex0297):

Nu.

| alex0297 a răspuns (pentru anonim_4396):

De obicei cand se intensifica senzatiile auditive indica un drum spre nevroze. Daca simti ca lucrurile in viata ta nu merg chiar cum ar trebui, te cam sacaie toul si nu suporti sunetele poate ar fi indicat sa vizitezi un psihoterapeut.

| margaretalba a răspuns:

Nu stiu nimic despre castile antifonice, dar dopuri de urechi am folos mai multe. Ultima data cand mi-am cumparat (cred ca in septembrie) am rugat-o pe o farmacista sa-mi recomade care sunt mai bune. Mi-a recomandat niste dopuri foarte ieftine si spunea ca sunt foarte cautate si ajuta. Eu una nu am fost multumita de ele. Intr-adevar sunt comode si poti dormi cu ele fara sa te deranjeze. dar nu m-au ajutat cu sunetele, cel putin pe mine. Dar am avut si care si-au facut bine treaba. deci merita sa incerci varianta cu dopurile, nu te costa o avere happy