| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cum pot sa scot dopurile de urechi acasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Trixt3r a răspuns:

Banuiesc ca dopurile de ceara.

Iti sugerez sa nu folosesti betigase de urechi, ca mai rau faci.

Exista anumite solutii la farmacie cat si "lumanari" (cred ca asa le spune) care sunt niste conuri care le bagi in ureche si dai foc la celalt capat, farmacista trebuie sa stie ce sa-ti recomande.

Daca ai urechea infundata si nu scapi asa, atunci mergi la ORL si iti face spalatura.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3Jyoomq

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un ORL-ist. E mai bine.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ai cum, du-te la un specialist.

| Brizbriz a răspuns:

Folosesti SForta, asta fiind Forta dar versiunea din Space Balls

altfel... NU AI CUM, AM INCERCAT, deci mers la ORL e singura sansa, iar acolo nu iti face nimic inainte sa te consulte sa fie siguri ca nu ai vreo problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se ia una bucata seringa Guyon de 150ml si se umple cu ceai de musetel (usor caldut, nu fierbinte sau f cald) si se baga cu jet pe canalul auricular (sunt ironic, nu incerca asta ca risti sa iti spargi timpanul daca nu stii procedura corect... dar ti-am descris cum ti e va scoate ORL-istul).
Adevarat, o sa te doara de o sa te c*aci pe tine laughing dar hey... o sa auzi mult mai bine dupa si daca pastrezi o igiena ok si fara betisoare, nu vei mai avea nevoie a 2-a oara de asa ceva.

Tratamentele pentru dopuri, pentru "acasa" sunt bune pana sa apara durerea, de obicei... Nu te gandi sa stai cu durerea in ureche fiindca, in timp, vei face infectie si inevitabil iti vei deteriora/perfora membrana timpanica, asa ca... ORL.

| Ninii293948 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai laughing, cred ca e de la răceala ca acum nu mai aud bine cu ambele happy

| anonim_4396 explică (pentru Ninii293948):

Am un feeling ca probabil vei incerca un tratament conservator, acasa... bazat pe spray-uri auricular si picaturi gen Otypax etc. etc. laughing dar te rog, daca apare durerea si vezi ca nu dispare, nu te chinui singur/a si fa-ti un bine mergand la ORL.
succes

| Ninii293948 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am încercat laughing), asta pana sa realizez ca e de la răceala. Sa speram ca nu e nevoie de vreo vizita la ORL.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"acum 46 minute | TimiTim a răspuns:
Se ia una bucata seringa Guyon de 150ml si se umple cu ceai de musetel (usor caldut, nu fierbinte sau f cald) si se baga cu jet pe canalul auricular"

apoi ramai SURD pentru restul vietii daca ai o problema pe care NUMAI un doctor poate identifica

am fost o singura data la scos de dopuri de ceara la ORL
din cauze de birocratie ABSOLUT IMBECILA SI MAI ALES... PUR ROMANEASCA, nu s-a comunicat intre consultul de cu o zi inainte si infirmiera care facea spalaturi

asa ca, respectiva infirmiera m-a tinut o ora (NU EXAGEREZ) ca sa incerce sa obtina confirmare ca, cu o zi inainte am fost consultat de un doctor cu licenta de doctor, si NU A VRUT SA CREADA NIMIC DIN CE SPUNEAM EU... DAR MAI ALES

****NICI MACAR FAPTUL CA AVEAM PROGRAMARE PENTRU SPALATURI****
lucru care implica, ca am fost consultat de un doctor, pe bune

deci, succes la urechi, sa mai auzi ceva, DUPA ce faci spalaturi cu "ceai de MUSCETzEL", success "mult"... mult RAUUUU

sau mai bine te duci la Mafalda, iti face vraji, se usuca dopul de ceara, dupa aia ai o poveste de spus despre vrajitoare pentru restul vietiihee hee

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Funcţia Infirmiera
Nume şi prenume
Semnatura
Data
1. Descrierea postului
Denumire
Departament
Locaţia
Denumirea postului Infirmiera
Nivelul postului/
pozitia
Executie
Condiţii materiale ale
muncii
Ustensile de efectuare a curateniei, carucioare, mopuri, lavete,
detergenti, dezinfectante

2. Specificitatea postului
Studii de baza necesare 10 clase
Calificare/instruire
speciala/ cursuri speciale
Certificat de calificare in functia de infirmiera
Vechime/experienta
Orice persoana cu interes si aptitudini pentru aceasta profesie
Perioada necesara initierii in vederea executarii operatiunilor
specifice postului: 6 luni
Cunostinţe si deprinderi:
Complexitatrea postului in sensul diversitatii operatiunilor de
efectuat
-competente fundamentale
-planificarea propriei activitati
-perfectionarea continua
-lucru in echipa multidisciplinara
-competente generale
- comunicarea interactiva
-respectarea drepturilor persoanei ingrijite
-supravegherea starii de sanatate a persoanei ingrijite
-competente specifice
-alimentarea si hidratarea persoanei ingrijite
-igienizarea spatiului in care se afla persoana ingrijita
-acordarea ingrijirilor de igiena pentru persoanele ingrijite
-transportarea rufariei
-transportul persoanelor ingrijite
-autonomie in efectuarea competentelor specifice postului
-efort intelectual
-in conformitate cu complexitatea postului;
Cerinţe aptitudinale:
Necesitatea unor aptitudini deosebite:
- manualitate, munca in echipa, comunicare si empatie;
Tehnologii specifice care trebuie cunoscute:
-tehnici de dezinfectie;
http://spitalul-elias.ro/......rmiera.pdf

nu mai mentionez ca ai scos din context ce am scris :) e ok. Lumea poate citi integral.
Ti-am lasat link catre ce fac infirmieriele intr-un spital, ca sa nu perseverezi in propria greseala si ca sa poti da o credibilitate mai puternica "avertismentelor" tale.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deschis link
citit"FIŞA POSTULUI
Anexa la Contractul Individual de Munca
Semnatura reprezentantului Serviciului RUNOS, Semnatura ocupantului postului’
1 din 11
Funcţia Infirmiera
Nume şi prenume
Semnatura
Data
1. Descrierea postului
Denumire
Departament
Locaţia
Denumirea postului Infirmiera"

eu am descris o experienta personala ABSOLUT REALA, deci

nu inteleg raspunsul tau... DELOC
ABSOLUT DELOC

e despre urechi, spalaturi intra-"urechi" (nu stiu termenul medical, poate intra-auricular sau ceva de genul asta)

au vreo legatura cu ORICE coerenta mentala?!?
CARE AR FI AIA?!?

unde si cand a fost vorba de descrierea postului de infirmiera?!?!?!?

| marin1988 a răspuns:

Salut, ce fel de dopuri de urechi ai?