| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, nu știu dacă ar fi de ajutor informațiile acestea dar o sa le zic : 12 ani, 1.65, 45 kg, fata.

Am de ceva timp o pofta nebuna de mâncare, adica mi-e foame aproape tot timpul si tot nu știu din ce cauză... adica am vorbit cu mami și a zis ca e normal, am mult de învățat așa ca trebuie sa mananc mai mult în perioada asta dar totusi nu știu de ce. Eu de obicei nu sunt o fire mancacioasa dar în perioada asta da

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu gasesti confort si placere in mancare sid e aceea manaci atat de mult.
Cand vine vorba sa te apuci de invatat, fugi repede la frigider si mai iei ceva de mancare, ca sa treaca timpul.
Este pacat ca la 12 ani sa ajungi grasa, dar daca nu-ti pasa ca vei arata urat in fata colegelor si mai ales a baietior, atunci tine-o tot asa si pana la anul in vara, ajungi butoias!

| danay72 a răspuns:

Esti in crestere și e normal. Apoi, fiecare are perioade când mănâncă mai mult sau mai putin. Oricum esti bine cu kilogramele. Dar acest lucru nu ar trebui să te preocupe, atât timp cât esti in crestere. Concentreaza-te mai mult asupra faptului de a fi frumoasă și în interior și acest lucru se va vedea și în exterior. Oamenii buni la suflet sunt îndrăgiți de alți, indiferent cum arata si isi fac mai usor prieteni.E importanta persoana ascunsă a inimi.Deci stai linistită și e bine că mănânci.

| aXy99 a răspuns:

Poate esti stresata, ni se intampla tuturor.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Foarte stresata trebuie sa fie la varsta sa. Ce sa zic... Are multe pe cap saracul copil. Are si copii de crescut, are casa de intretinut... Mult stres.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

AI dreptate blue, dar totusi cred ca și tu ești încă un copil/adolescent și ai fost stresat ori din cauza unui test, temele, învățatul, emoțiile, o prezentare, un proiect, te asculta la o materie.
Cu toții putem fi stresati, nicidecum nu s-a referit la treburi de oameni adulți sau cum ar fi copiii, casa, munca, servici și diferite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iei vitamine sa stii ca de la vitamine este problema.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aud asta peste tot, si eu iau si nu am nicio pofta de mancare aditionala.

| Stefan_Viorel_1990 a răspuns:

E normal sa mananci mai mult deoarece toti copii de varsta ta sau majoritatea mananca mai mult.