| DeliaDelii a întrebat:

O prietenă a întreținut relații intime cu prietenul ei, el nu s-a terminat în ea dar, dupa aproape 2 săptămâni ea a început să aibă dureri abdominale, în partea de jos uneori și în partea superioară unde e stomacul aproape zilnic și pe lângă dureri are și unele secreții rozalii... E posibil să fi rămas însărcinată sau să fie vorba doar de o infecție sau o răceală?
Vă mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand sex neprotejat, este posibil sa ramai insarcinata, sau sa iei o boala cu transmitere sexuala.
Un test corect si normal de sarcina se face dupa 5 saptamani de la ciclul anterior. Orice test de sarcina facut inainte, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata, pentru ca este facut cu mult inainte ca corpul sa "anunte" sarcina.
Durerile abdominale mai pot apare de la imbalonari sau gaze intestinale, pe langa cele premergatoarea menstrei.

| KanameKuran a răspuns:

Ii sugerez "prietenei" tale sa mearga la un ginecolog. Relatiile medic-pacient sunt private, nu sunt impartasite cu alti pacienti sau chiar alti medici, cu exceptia cazului in care o interventie complexa este necesara. Vreau sa zic sa nu ii fie rusine sa mearga la ginecolog.

| DeliaDelii explică:

Țin să menționez că a făcut și un test de sarcină care a ieșit negativ. tot e posibil să fie însărcinată?

| smaly a răspuns:

E posibil sa fie insarcinata, sau vreo boala de la el

| DeliaDelii explică (pentru smaly):

A făcut un test de sarcină și a ieșit negativ. tot e posibil să fie însărcinată?

| Infamous26 a răspuns:

Este rau, sunt niste semne destul de bune ca a ramas insarcinata, spune-i prieteni tale sa se duca la un doctor cat mai rapid, indiferent de varsta, dupa un anumit timp, avortul devine ilegal, nu situ cum sa zic si crede ca poate sa il intretina de acum, Nastere usoara!

| DeliaDelii explică (pentru Infamous26):

A făcut un test de sarcină și a ieșit negativ. e posibil ca testul să fi dat greș?