| aaaalexa a întrebat:

TPU o prietena de-a mea vrea sa se epileze are 10 ani si cateva luni (cu aparatul electric) e bine sa se epileze la varsta asta? plz raspuns.

PS: funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Buna,
Pentru varsta ei este total nerecomandat sa se epileze. La varsta ei ar trebui sa o preocupe scoala, jocurile.In niciun caz epilatul. Acest lucru se face normal de pe la 14-15 ani. Mai are de asteptat ceva.
Chiar daca are par pe picioare, pe maine.Lasa-l incolo! Doar nu moare!

Sper ca ti-am ajutat prietena!
Numai bine!

| ღNameღ a răspuns:

Nu e deloc bine, ii deregleaza nu stiu ce hormoni. asa mi-a zis si mama, daca se epileaza de mica, cand va fi mare nu va mai putea face copii, nu o lasa!

| Xlove64 a răspuns:

Poi nu are nimic... dar dupa aia ii creste mai repede si mai mult par big grin

| fanJBfan a răspuns:

Incearca sa o convingi sa nu se epileze, spune-i sa vorbeasca cu mamica ei, si ea o va sfatui mai bine. :*:*

| AdeeLinee a răspuns:

Buna! Nu nu este bine sa se epileze de la varsta asta.In primul rand nu are pilozitatea necesa pentru a face acest lucru si odata ce te epilezi trebuie s-o faca mereu din motive de igienta, sanatate, dar si frumusetel.Este posibil sa nu poata suporta nici durerea cauzata de aparat(depinde ce epilator are). Ar trebuii sa renunte la ideea acesta, este inca prea mica. Te pup:*
Funda?batting eyelashes

| darielle a răspuns:

Nu prea e bine daca este asa de mica. Oricum, daca se epileaza o sa-i creasca mai repede parul si o sa fie si mai mult.Mai bine sa astepte sa se faca mai mare, iar dupa aceea poate sa se epileze.

Funda pls!

| Pebbles a răspuns:

Epilatul poate fi foarte dureros chiar si pentru un adult. 10 ani nu e o varsta chiar potrivita pentru asta, parul poate creste in exces. Dar daca prietena ta nu mai poate astepta si vrea neaparat sa faca asta poate folosi o crema depilatoare pentru a nu simti nici o durerehappy

| PrincessConsuela a răspuns:

E cam tanara. Isi irita pielea. Daca o face e treaba ei. Acum depinde de cum reactioneaza. Mai intai cu lama si apoi cu aparatu ce ramane ca altfel o sa o aud de aici cum urla. Eu i-as recomdanda mai bine de la 11-12 ani sa foloseasca aparatul. Mai bine sa foloseasca spuma aceea de la Veet. Aia nu ii face nimic la pielewinking

| NoMusicNoLife a răspuns:

Nu.

Cel mai bine e sa te epilezi cu ceara, dar e prea mica si nu poate suporta durerea. Asa pe la 13-14 ani ar putea incerca cu ceara, dar cu epilatorul nu-i recomand ca dupa aceea o sa-i creasca mai mult si va trebui sa se epileze ff des.

Succes!

| deyutzyk97 a răspuns:

Pai epilatul nu e ceva asa de grav... daca are ce sa se epileze nu-i nici o problema dar daca are doar cateva firicele mai bine lasa pana mai creste... o fata trebuie sa arate frumoasa nu? din opinia mea daca are cu ce sa se epileze lasa fata sa se epileze

| AllieAyl a răspuns:

Nu trebuie deoarece e prea mica

| Ellena20 a răspuns:

E prea mica de la varsta aceasta.
Trebuie sa mai stea putin, astfel apoi va trebui sa se epileze la 2 saptamani, pentru ca parul o sa ii creasca mai repede. Mai bine sta asa ca e mica.
Sper ca te-am ajutat!

| aaaalexa explică:

PS" spune ca sa mai epilat de vreo 2 oristraight face

| lolipopfree a răspuns:

Nu este bine, trebuie sa mai astepte este prea mica.
Toate vor veni la timpul potrivit, sa nu se grabeasca,...
Dupaia va regreta si durerea este destul de mare prima oara.

| PROTOTYPE_2267 a răspuns:

Nu pentru ca ii a creste parul in locul ala in care sa epilat mai repede

| gigikutza a răspuns:

Eu zic ca nu, dar sa stii ca daca vrea neaparat sa se epilieze, e mult mai bine sa o faca cu aparatul electric nu cu lama.Firul da par este smuls din radacin(epilator)si va dura 1luna max. 2 dar daca se va epila cu lama nu va face decat sa taie, iar parul va creste imediat dupa max 4 zile, parul va creste mai gors si mai mult si va arata instetic.Crede-ma ca nu prea are ce sa-i faca rau epilarea doar o sa ajute sa isi faca un picor frumos.Inainte de epilare spune-i sa se masez bine cu o crema hidratanta pe care o va pune cu vreo zi inainte de epilare in frigider(ii va relaxa pielea si foliculi parului si se va smulge mai usor, fara multa durere)

Pup dulce si sper ca te-am ajutat cu ceva...love struck big grinwinking

| Diana_5509 a răspuns:

Doamne! eu am 14 ani, am incercat o data aparatul electric de la sor'mea si nu am sa mai faca asta niciodata, doare rau! mai ales ca fiind si mica are pielea mai catifelata, iar in locurile sensibile e posibil sa curga si sange. Eo zic sa o sfatuiesti sa mai astepte vreo 4-5 ani ...Bafta!

| DJpaul a răspuns:

Nu trebuie sa se epileze la varsta asta cand creste o sa aiba par mult

| CMPUNK_3358 a răspuns:

Nu nu e bine deloc. pot aparea iritatii in zona respectiva