| Canndii a întrebat:

Pierderile de memorie sunt cauzate de către lipsa de calciu sau stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Stresul este cauza cea mai frecvent intalnita pentru astfel de simptome. Da,o depresie, fobie persistenta sau obsesie-compulsiva iti poate da amnezie dar si psihotropele sau alte droguri. Aici nu ma refer la cele de la coltul strazii neaparat sau la cele farmaceutice ci si la cele din magazine(produsele pe baza de zahar-acesta fiind si el un drog, cafeina, tutunul si acoolul fiind incluse in lista).
Lipsa de calciu iti aduce indirect aceste stari, prin ameteala si lipsa de concentrare.
Un somn de 8-10 ore pe noapte te poate reface suficient incat sa n-ai parte de iritabilitate. Este important sa adormi imediat ce apune Soarele si sa te trezesti inainte ca el sa rasa, pentru a beneficia la maxim de puterea de ''restartare'' a creierului.

| Canndii explică:

De obicei dorm pe la 24-1 și ma trezesc la 6:30.

| Donsavas a răspuns:

Atunci sa nu te mire efectele stresului asupra ta.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pierderile de memorie in ce sens.
Pierderea memorie este amnezia si nu are legatura nici cu calciul si nici cu stresul ci este mai degraba o problema neuro.

| Canndii explică (pentru Simpatic):

Nu-mi aduc aminte anumite chestii pe care, sa zicem ca ieri le știam. Îmi aduc aminte dar foarte foarte greu, se întâmpla așa de câteva săptămâni...

| xerxes1 a răspuns:

Alzheimer parca se numeste neamtul ala mic care iti ascunde toate lucrurile.

| ovidiu123432 a răspuns:

Da, pierderea de memorie poate fi si din lipsa caliciului dar mai mult de la stres.

| Andrei123654789 a răspuns:

Depinde daca prin pierderi de memorie de referi la acele mici "lapsusuri" sau amnezii.
Calciul contribuie la integrarea noilor informatii in creier iar stresul are si el contributia lui in diminuarea atentiei si a memoriei.
Poate poti fi putin mai precis legat de cat de "grave" acele pierderi de memorie sunt?

| Canndii explică (pentru Andrei123654789):

Nu-mi aduc aminte anumite lucruri pe care le știam înainte cu puțin timp, uit unde pun lucruri, de câteva săptămâni se întâmpla chestia asta.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Canndii):

Carenta de vitamine, lipsa de concentrare... daca simti ca este o problema persistenta, enervanta ar trebui sa mergi la un neurolog pentru un consult.Ar putea fi o problema endocrina.
Numai stresul cronic ar putea cauza afectarea memoriei pe o durata mai lunga de timp, ai avut cumva un deces in familie sau ai trecut printr-o trauma?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Ar putea fi si* o problema endocrina. Exprimare putin deficitara, scuze.

| Canndii explică (pentru Andrei123654789):

Nu. Nu am avut decesuri in familie. Medicul de familie mi-a spus sa ma duc sa fac analize la sânge, pentru calciu sau ceva de genu'.

| Voicu_Yonela_Madalina_2000 a răspuns:

Depinde. Uneori e normal să nu îți amintești unele lucruri, mi se întâmplă și mie. Dar, dacă problema ta persistă, ar fi bine sa apelezi la un medic, pentru că poate fi din alta cauză.