| joghu22 a întrebat:

Port lentile de contact și ieri mi s-au înroșit ochii. Am pus picături pentru ochi roșii și iritați aseară de 2 ori și azi de 2 ori și tot ochiul roșu am! Ce pot avea? In cât timp trece roșeața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cam in 3-4 zile daca e vorba de o simpla iritatie-uscaciune.
Nu purta lentilele deocamdata.
Daca simti si durere/usturime un pic accentuata du-te la medic, poate ai o mica infectie.
Cu igiena stai bine cand manipulezi lentilele?

| joghu22 explică (pentru alina2k18):

Da, pana acum nu am avut probleme cu lentilele.

| alina2k18 a răspuns (pentru joghu22):

Posibil sa iti fi intrat praf in ochi, etc. Eu port intotdeauna ochelari de soare cand bate vantul afara pentru a avea un pic de protectie pentru ca sunt patita.
Foloseste si lacrimi artificiale cand porti lentile de contact, eu folosesc Hyabak aproape in fiecare zi.
Vezi cum te simti in urmatoarele zile [ pune picaturi de 3 ori pe zi ] si pune lentila cand nu mai ai ochiul rosu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul care ti a pus lentilele, si spune i si lui el te va consulta si o sa vezi ce ai.