| Andrusk2 a întrebat:

Buna TPU!
Ieri am fost la piscina si sunt purtătoare de lentile de contact. Problema este ca unii de acolo au sărit in piscina si mi-a intrat apa in ochi. Dimineata au inceput sa ma usture ochii, nu s-au înroșit, însă ma ustura ca si cand am tăiat ceapa. Acum am scos lentilele, însă sunt foarte panicata, oare nu am agravat? Am pus VIzic pentru ochi roșii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic sa te consulte noi nu stim.

| alina2k18 a răspuns:

Trebuia sa ai in vedere ca se intampla si accidente.
Nu ti-ai dat cu nimic acasa cand ai ajuns?
Nu trebuia sa ma pui lentilele daca te-ai trezit cu usturimi...
Foloseste lacrimi artificiale -Hyabak- si nu purta lentilele 2-3 zile.
In cazul in care ti se pare ca poti avea o infectie as zice sa treci la lentile noi.
Bineinteles si o vizita la medic daca si maine ai usturimi.

| Andrusk2 explică (pentru alina2k18):

Dar se poate intampla ceva grav?

| Andrusk2 explică (pentru alina2k18):

Cand am ajuns acasa mi-am pus Vizic pentru ochi roșii

| alina2k18 a răspuns (pentru Andrusk2):

Cel mai grav o conjunctivita si eventuala contaminare a lentilelor.

| Skarr a răspuns:

Mie mi-a spus medicul că a avut pe cineva care a înotat cu lentile și a avut infecție de era să și piardă ochiul. Nu știu dacă e adevărat și nu spun că tu o sa pățești asta. Mai ales că ți a intrat un pic de apa nu ai înotat. Cel mai bine ar fi sa te duci la medic

| Andrusk2 explică (pentru Skarr):

Nu am înotat cu ele!