| joghu22 a întrebat:

Am o problema care ma îngrijorează.
Vinerea trecută mi-au sosit lentilele de contact noi.
Iar a doua zi am simțit o jena la nivelul ochiului. Și a continuat așa.
Apoi ieri mi s-a făcut ochiul roșu. Am folosit picături dar tot roșu este. Îmi este frica ca nu voi mai purta lentile, eu vreau. Azi am decis sa nu le port deloc și sa stau acasă. In cât timp dispare roșeața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul oftalmolog, pentru consult.
Simptoma poate fi de la o executie de proasta calitate, daca provoaca alergie sau nu este potrivita vederii.
Doar la un consult oftalmologic se poate stabili cauza.

| Denisa0954 a răspuns:

Im cateva zile dispare. Probabil nemaipurtand până acum, ochiul nu este obisnuit si din cauza aceasta s-a produs o iritatie. Ai grija sa ai mereu mâinile curate, pentru că poți face infecții grave Si cand le pui, fa o cu atentie si asigura te ca sunt puse corect

| joghu22 explică (pentru Denisa0954):

Eu le port de 1 an, pana acum nu am pățit nimic de genul.

| Denisa0954 a răspuns (pentru joghu22):

Atunci cred ca nu ai avut grija si ti ai rănit cumva corneea in momentul in care ti le ai pus