| WoKy a întrebat:

Prietena mea a sughitat ieri toata ziua, cu pauze de 2-3 ore.
Acum a inceput iar sa sughite.
Ce poate avea? Nu ii sta cu niciun remediu gen sperieturi, zahar, apa etc.
P.S- sughite exact dupa ce mananca, nu conteaza ce.
Funda.
Fara off topic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Tratamentul sughitului este rareori necesar, in majoritatea cazurilor sughitul oprindu-se spontan in scurt timp.
Exista o serie de remedii ce pot fi incercate pentru a opri sughitul :

tineti-va respiratia o scurta perioada de timp
respirati intr-o punga de hartie
faceti gargara cu apa rece
beti repede un pahar cu apa
beti suc de lamaie sau otet
puneti jumatate de lingurita de zahar granulat la baza limbii (daca e necesar repetati de 3 ori la interval de 2 minute)
mirositi saruri aromate
trageti genunghii la piept sau aplecati-va in fata pentru a comprima pieptul

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Poate mananca prea repede si trage aer in acelasi timp de aia face asa