| Alicia4408 a întrebat:

Prietena mea are o problema si as vrea sa o ajut.Ieri am mers la o petrecere iar ea m-a pus sa o insotesc de vreo 2-3 ori la baie.Prima si a doua data am venit cu ea(crezand ca are problema aceea lunara) dar a treia oara m-am infuriat la culme si am intrebat-o de ce naiba se duce la baie de 3 ori in 2 ore. Mi-a raspuns ca de vreo 4 luni gaseste pe lenjeria intima niste pete ca si cum s-ar fi udat si ca trebuie sa se schimbe. A zis ca mama ei ii tot spune ca e normal dar ce as putea sa o indemn sa faca. Saraca trebuie sa se duca la baie de vreo 5 ori pe zi numai pentru asta. Ea are 13 ani si se dezvolta din punct de vedere fizic bine. Ce ar trebui sa faca? (Va rog sa nu luati in gluma aceasta problema.) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 2ochicaprui a răspuns:

Din cate povestesti tu, e din cauza ovulatiei, care e destul de "intensa" intre a 7a si a 14a zi. E chinuitor intr-adevar, asa ca nu trebuie sa te superi pe ea, e mult mai stresant pentru ea decat pentru cei din jur. Dar, cum a spus si mama ei, e ceva normal, poate purta absorbante speciale pentru perioada asta, sunt mai mititele si destul de lejere. Stiu ca unele fete merg pe ideea ca absorbantele se poarta doar in perioada menstruatiei, dar pentru un confort fizic si psihic le poate purtabig grin Si spune-i sa stea linistita, toate trecem prin problema asta. happy Multa bafta! >big grin