| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut. Sunt intr-o situatie de disper,cred ca mi-a venit menstruatia. Ieri am observat pe lenjeria intima niste pete maro,ca secretia doar ca erau maro. M-am gandit ca poate e doar culoarea secretiei si nu prea am bagat de seama,mama nu a aflat inca.
Acum cateva minute am fost la baie,m-am sters si din nou secretia maro si am intrat in panica. Azi trebuie sa imi fac si baie,pentru ca maine e Revelionul si sunt invitata la o petrecere,doar ca nu stiu daca e ok sa te speli cu menstruatia.
Voi ce credeti,mi-a venit cu adevarat,sau e doar secretia maro? Daca mi-a venit,as avea nevoie de niste sfaturi,gen de cate ori sa imi schimb absorbantul etc.
P.S: maine voi purta la petrecere o fusta mini, credeti ca as avea sansa sa ma patez? Nu as vrea sa se intample si la fusta nu cred ca pot renunta, pentru ca fata la care merg maine ne-a spus la toate sa venim in fuste daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

De ce nu ar fi ok sa te speli dacă ești la menstruație?

| Sophieka a răspuns:

E semn ca urmeaza sa vina.

Atat timp cat nu esti in abundenta de sange... Poti sa iti faci baie, daca nu, e bun si dusul si te speli pe cap facand dus.

Iti recomand aceste tampoane, sunt bune, ieftine, si nu cauzeaza mirosuri neplacute cum fac cele de la Always.

Nu recomand Always.

Le gasesti in Kaufland cu 7 lei. Un pachet contine 12 bucati, i-ati doua pachete.
https://www.drmax.ro/......cati-bella

I-ati de la farmacie pastile sa ai preventiv in caz ca te apuca dureri mari de menstruatie. S-ar putea sa ai dureri, s-ar putea sa nu si de asemenea, sa iti cumperi vitamina C, comprimate de supt.
Eu le recomand pe acestea:
https://www.drmax.ro/oral-herbal-prop-30-comprimate-de-supt-biosunline
Poti sa iei 3-4 pe zi sa mananci, sunt bune si eficiente sau poti sa iei altceva, eu doar ti-am recomandat.

Ca pastile pentru durerile menstruale eu folosesc de 15 ani de zile doar Mig 400. E 10 lei o cutie.

S-ar putea sa ai menstruatie abundenta sau una usoara...Depinde de organismul tau / si / sau probleme ascunse - nestiute de sanatate / ovariene / genitale.

Tamponul il schimbi de cate ori se incarca de sange sau odata la 6 ore ca sa nu stai toata ziua cu el. Cand il schimbi, tragi de el, il faci rola si infasori hartie igienica si il arunci la gunoi niciodata in toaleta.

Apoi cand ai menstruatie in adevaratul sens, iti faci doar dusuri.
S-ar putea sa sangerezi si noaptea si sa te trezesti adesea sa mergi la baie.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, ti-a venit menstruatia.Este foarte bine sa te speli cel putin o data pe zi cand esti la menstruatie, de preferat de 2 ori( dimineata si seara).
Sfaturi: schimba absorbantul la 2-3 ore.Alege marimea potrivita si alege absorbantele potrivite fluxului tau. Fluxul il aflii dupa primele 2-3 menstruatii
Cu fusta mini. exista șanse sa te pătezi si nu iti va face placere. Daca chiar vrei fusta mini ia-ti si niste strampi transparenti, o sa iti tina tamponul fixat.Nu sta mult in frig caci o sa te doara burta.Nu consuma alcool sau lucruri picante, din nou, te va durea burta. Daca ai durere de burta poti manca ciocolata( cea neagra amelioreaza durerile foarte bine), iti pui ceva pe burta( o sticla cu apa calda, o perna electrica etc). Daca vezi secretii sau picaturi maronii in afara zilelor de menstruatie vorbeste cu un adult

| Animeforlifee9921 explică:

Am vorbit cu mama,iar ea mi-a spus ca intr-adevar mi-a venit, dar am mici probleme acum. Absorbantele sunt foarte incomode, nu stiu ce sa mai fac si am stari de greata, nu am dormit toata noaptea. Exista vreun medicament special pentru greata de menstruatie, sau se rezolva cu unul obisnuit? Cum as putea sa ma obisnuiesc cu absorbantul?

| andreea1baratiu a răspuns:

Presupun ca asta e prima data in viața ta cand îți vine menstruatia, deoarece daca ti-ar mai fi venit ar fi trebui sa știi cum arata si de cate ori se schimba tamponul. Ai fi putut discuta cu mama ta pe discutia asta și să-i spui. Insa ca sa îți raspund la intrebari:
1. Menstruatia e de culoare rosie, iar înainte sa apară si dupa ce trece are o culoare maro. Daca de ieri pana azi nu ti-a curs un lichid de culoare roșie înseamna ca sunt secretii.
2. Normal ca trebuie sa te speli.
3. Tamponul ar trebui schimbat o dată la 3 ore.
4. Daca vrei sa îți iei fusta puneti un tampon de la Always ca sa nu te pătezi.