| ileanaurs a întrebat:

Pun o intrebare mai ciudata dar sper sa fie cineva pe aici care sa-mi dea un raspuns. Am in familie o matusa care are 45 ani, acum 3ani si-a facut micsorare de sani, in februarie anul asta a simtit ca are un nodul la san, nu s-a dus la doctor.Acum o luna zicea ca o doare ficatul.S-a dus la urgenta si i-a spus ca este marit.Peste cateva zile a inceput sa i se umfle burta, iar la urgenta. Dupa o zi intreaga de analize, i-au spus ca pe langa ficatul marit (si 70 % din el nu functioneaza) este suspecta de cancer.Acum este internata in spital de 2 saptamani. Diagnosticul e, cancer de san triplu negativ stadiul 4, extins in pelvis si la ovare. In burta i-au facut punctie si curge un lichid care la inceput era roz acum e galben. Intrebarea mea e, poate scapa de lichidul asta? Curge non-stop! Aici doctorii nu ne dau un raspuns concret,au zis doar ca ii fac citostatice si sa asteptam. Ce parere aveti de acest caz? Ea este foarte bine cu psihicul, mereu zice ca se face bine si vine acasa... Mananca, se plimba prin spital. Astept pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil ca chimioterapia sa opreasca temporar evolutia metastazelor peritoneale si sa opreasca, temporar, acumularea lichidului. Dar efectul va fi de scurta durata fiindca, din pacate, matusa ta este in stadiul final de cancer de san
Acesta nu are legatura cu operatia din urma cu 3 ani.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa cereti sfatul unui alt medic, conteaza foarte mult si parerea altui medic.
Noi nu ne putem exprima si nici un raspuns doar de dragul unei fundite nu putem sa dam.
Ceea ce are matusa ta este grav, deci iti trebuie um raspuns avizat si demn de luat in seama.
Sanatate multa matusii tale si asteptam vesti bune din partea ta happy

| ileanaurs explică:

Revin cu noutati, lichidul era de la tumori. Dupa a 3 a sedinta numai curge nimic. E la a 5 a sedinta de chimioterapie si se simte foarte bine atat fizic cat si psihic. Analizele la ficat i-au iesit extrem de bine. Am vorbit cu un alt doctor si ne-a spus mai direct ca poate fi "linistea dinainte de furtuna"... Poate acum sa se simta asa bine si la un moment dat sa numai raspunda la citostatice? Va multumesc pentru raspunsuri