| OnnyD a întrebat:

Recent o colega se plangea de dureri in partea dreapta a abdomenului, amortirea piciorului drept. S-a dus la spital suspecta de apendicita.

Si acum ma intreb...
Si pe mine ma doare cateodata in zona aceea. Mi-e frica sa nu fac si eu. Am inteles ca durererea e atat de puternica incat nu te mai poti misca. Si daca nu va fi nimeni langa mine... Eu n-am mai fost niciodata operata, urasc spitatelele. O colega mi-a povestit cum ca a fost taiata fara anestezic, fara nimic. Si saraca tipa...
In fine. Vreau sa-mi spuneti tot ce stiti despre apendicita, operatie, recuperare, mancare.
Rog seriozitate.
Thanks, bye.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felicia27 a răspuns:

Pai...si eu patesc asa de foarte multe ori cand merg mult, cand alerg sau cand fac efort...nu te ingrijora: si eu urasc spitalele si tot ce vine la pachet cu ele. sad deci stai linistita ca nu ai apendicita, si daca vei face vreodata nu trebuie sa iti fie frica pentru ca in cele din urma o sa treaca si e pentru binele tau sa scapi de ea ca altfel o sa traiesti toata viata cu aceasta frica happy Sper ca te-am ajutat

| Ionela_Vasilica_1994 a răspuns:

Buna!
Nu stiu cine ti-a zis ca durerile sunt atat de ingrozitoare pentru ca nu este asa. Te doare asa tare daca dai in peritonita. nu are de ce sa iti fie frica de operatie pentru ca nu e cine stie ce dar, ca orice operatie si mai ales in zona abdomenului, doare. Nu sunt dureri insuportabile pentru ca ti se vor da calmante si nu vei simtii aproape nimic. Daca te doare in partea aia ai face bine sa mergi la un control pentru ca si pe mine ma durea, nu foarte des dar ma durea si noroc ca m-am dus pentru ca, daca mai stateam 2-3 zile puteam sa fac peritonita si sa mor :l.
De recuperat te recuperezi rapid, la mine a durat cam 2 saptamani ca sa ma si dezobisnuiesc de mersul aplecata laughing dar, spre exemplu, fata cu care am stat in camera la spital in 3 zile mergea si nu avea nici o treaba.
Nici eu nu am mai fost operata pana nu m-am operat de apendicita si vreau sa iti zic ca am plans pana am ajuns pe masa de operatie dar. acum ma gandesc la cat de proasta am fost si ca am plans degeaba.
Bafta! Si nu-ti fie frica de un control medical :*