| Maxx23 a întrebat:

tpu.ro. Am nevoie de un ajutor. Sincer, am problema cu cuvantul S, nu pot pronunta si e ceva metoda ca sa pot pronunta? Multumesc, sunt italian, scuzati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„S" este o „siflantă și se pronunță prin lipirea limbii de cerul gurii exact la locul întîlnirii cu dinții ( mai degrabă fără a-i atinge).
Deci pronunță precum în cuvintele „signora",„solamente", „possa".
Dar, dacă ești, ceea ce în românește înseamnă „sîsîit", de așezare mai puțin fericită a dentiției, atunci ai o deformație nativă care nu poate fi corectată decît doar la un stomatolog sau cu un profesor defectolog.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei un om pronunta "R" lovind cu limba cerul gurii, iar " S " cu dintii apropiati.
Cum pronunti tu " S "?

| Maxx23 explică (pentru anonim_4396):

Pronunt sasait asa, cu limba in fatalaughing Imi puteti explica? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxx23):

Baga limba in gura laughing I-a incearca asa.
Si vezi sa apropii si dintii.