| Alinda97 a întrebat:

Bună TPU

Se pot face doua teste Babeș papanicolau la interval de o luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ufff, asta nu-i de bine!
Mergi la medicul ginecolog sa-ti cauterizeze sau criogenizeze rana de pe colul uterin, fiindca asta inseamna evolutie pre-canceroasa!
Nu-ti fa probleme, ca nu doare nici una dintre proceduri, fiindca totul se face sub anestezie.
Tratamentele pentru rana de pe col sunt frectie la picior de lemn, fiindac revin si continua sa evolueze, iar in 10 ani poti face cancer de col uterin.
Nu mai sta cu stresul asta si fa-ti o cauterizare, criogenizare, sau in ultima instanta o ablatie (taiere din colul uterin a portiunii ranite, cea cu displazia.
Sanatate multa!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigura ca da, se pot face si zece, ca doar tu le platesti, dar trebuie sa mergi la un centru care are cabinet de recoltare.

| Alinda97 explică (pentru Violleta2022):

Afectează colul uterin? Am o rana și testul se dorește a fi făcut in doua centre private diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinda97):

Nu te grabi sa iei sfaturi medicale de pe net...
"o rana" pe col uterin este o descriere foarte vaga si stii si tu acest lucru. Numarul de teste Papa-nicolau este fara numar, fiind atraumatic, dar nu cred ca e vreo placere in a face examenul cu valve over and over again...
Ideea este ca nu sari sa cauterizez "o rana" pe col, asa cum ti s-a recomandat... fiindca nimeni nu face asa ceva, punct. Adica nici un medic care stie ce face. Pentru rana respectiva faci lama, iar daca pe lama ai atipii ce pledeaza pentru patologie maligna sau leziune suspecta maligna sau leziune inflamatorie cu aspect cronic etc (sunt zeci de interpretari), vorbesti cu gineco.ul tau si iti va propune o biopsie din rana! (cel mai rau rau caz, este ceva in-situ ori un stadiu cT1).
In orice caz, sunt sigur ca stii aceste lucruri si ca ti s-au explicat deja cand ti s-a recomandat sa refaci testul Papanicolau, pentru un plus de siguranta.
Treaba cu cicatrizarea/criogenarea este cea mai mare idiotenie pe care am citit-o. Logic, trebuie sa stii natura leziunii pe care o ai, fiindca poti, ipotetic, cauteriza un neoplasm in evolutie...
Nu mai lua sfaturi medicale de pe TPU.

poti face oricate papanicolau doresti si daca tot exista dubii, efectueaza o biopsie pentru linistea ta. Daca nu ai 35-40, esti prea tanara pentru "rani" la nivelul colului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinda97):

Ufff, asta nu-i de bine!
Mergi la medicul ginecolog sa-ti cauterizeze sau criogenizeze rana de pe colul uterin, fiindca asta inseamna evolutie pre-canceroasa!
Nu-ti fa probleme, ca nu doare nici una dintre proceduri, fiindca totul se face sub anestezie.
Tratamentele pentru rana de pe col sunt frectie la picior de lemn, fiindac revin si continua sa evolueze, iar in 10 ani poti face cancer de col uterin.
Nu mai sta cu stresul asta si fa-ti o cauterizare, criogenizare, sau in ultima instanta o ablatie (taiere din colul uterin a portiunii ranite, cea cu displazia.
Sanatate multa!

| doctorandus a răspuns:

Dacă le plătești singură medicii n-or să te refuze.