| alondrakiss a întrebat:

Pot face test Babeș Papanicolau in luna a șasea de sarcină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba un medic.

| Floridori a răspuns:

Daca sarcina este una normala, fara complicatii, contraindicatii, sau riscuri, testul se poate face maxim pana in saptamanile 27-28 de sarcina (calculate din data primei zile a ultimei menstruatii), dar preferabil ar fi sa se faca mai devreme.

Multa sanatate si sarcina usoara!

| alondrakiss explică (pentru Floridori):

Dar în luna a șaptea pot introduce ovule in vagin? Adică la 28 de săptămâni?

| Floridori a răspuns (pentru alondrakiss):

Ovulele se pot introduce in vagin.Actiunea de a le introduce in vagin nu este o problema, dar o poti face numai si numai daca ginecologul tau ti-a prescris acel tratament, deoarece nu poti introduce orice substante in organism atunci cand esti insarcinata, cu atat mai putin in vagin.
Daca ovulele au fost prescrise de ginecolog, normal ca poti. Daca nu, ideal ar fi sa nu faci tratamente dupa ureche.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Cel mai bine întreabă un specialist, pentru că e de la caz la caz!

| sen0rita a răspuns:

Depinde de persoana, sarcina etc. mai bine mergi la un doctor si intreaba