| Ddenis a întrebat:

sunt baiat am 15 ani si am o problema. am facut o luxatie la glezna... si medicul mi-a dat niste injecti de facut in stomac injectiile se numesc Enoxaparin-Natrium ele sunt pentru a evita facere de cheaguri de sange. problema este ca azi am observat ca imi ies niste bube mici doar in zona unde imi fac injectiile imi puteti spune din ce cauza sau daca e nevoie sa merg la medic din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnBroken2016 a răspuns:

Poti sa te duci la medic dar iti zic eu ca sunt de la injectii. Si eu am avut piciorul rupt chiar la inceputul anului si cat am stat in pat am facut injectii in burta. Am tot felul de °bube° de la rahaturile alea. Doctorul mi-a spus ca in timp vor disparea, dar sa fii tu mai linistit te poti duce sa vorbesti si tu cu doctorul tau de familie.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Acele cu care iti faci injectiile sint curate si sterilizate? sa nu faci injectii cu acele folosite, este posibil ca aceste bubite mici sint reactie alergica! Consulta mai bine cu medicul si sa fie sigur de aceste medicamente injectabile sint bune si sa fie sigur ca nu risca sa fie acuzat de malpraxis!

| Bogdan549 a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa te consulti cu un medic sau cu parintii tai (ca dupa sa te duca la medic) cat mai repede posibil. Exista o probabilitate ca tu sa ai vreo problema cu acele injectii si pe viitor sa ai probleme de sanatate din aceasta cauza.

| Rodicanegrescu a răspuns:

Draga Denis, in general tratamentul trebuie respectat, dar in plus, pentru glezna poti face terapie Bowen, cu rezultate foarte bune.Citeste aici si poate o sa incerci sa faci cateva sedinte.In plus terapia Bowen nu e daunatoare. http://www.bowtech.ro/uploads/pdf/dt_intfc4ec2366c88b5a_4eca1209c0165.pdf? entorsa%20glezna,dezintoxicare.PDF Cu mult drag! http://www.bowtech.ro/index.php