| Cr7adi a întrebat:

Buna Tpu.Sunt destul de ingrijorat.Am 17 ani si mi-e frica sa nu am diabet.La analize glicemia mi-a iesit 98, 4, chiar la limita,era dimineata si nu am mancat nimic, plus am vedere incetosata, urmeaza sa ma duc la oftalmolog.Precizez ca cu o seara inainte de analize am macat struguri, si poate a ramas glucoza din ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

98,4 nu este la limita deloc, limita fiind, in prezent 110. Daca ai mancat multi struguri cu o seara inainte, este posibil ca asta sa-ti fi crescut usor glicemia, dar trebuie sa tii cont ca a fost normala, usor peste media intervalului normal, deci perfecta. Nu ai, cel putin deocamdata motive sa crezi ca ai diabet. Plus ca tulburarile de vedere apar in diabet dupa zeci ed ani de evolutie, deci nu au nici o legatura cu situatia ta. Este posibil sa ai nevoie de ochelari.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

98 nu e la limita, limita e 110.

inainte de analize nu trebuia sa mananci mult dulce cu vreo 24 ore. Eu zic sa iti repeti analizele peste vreo 2-3 sapt

| pietrean a răspuns:

Cu cat te stresezi mai mult, cu atat poate creste glicemia, deoarece "obosesti" pancreasul.Relaxeaza-te!
Repeta analizele, evita sa manaci dulce cu o zi inainte(strugurii contin zaharuri).Si evita STRESUL, cat de mult poti, deoarece acesta este vinovat de multe probleme medicale.
Valorile normale ale glicemiei, sunt cuprinse intre 70-120.Cine ti-a spus ca 98, 4 ar fi chiar la limita?