| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 12 ani si sunt la prima mentruatie. Miercurea trecuta am avut-o iar azi e marti seara si inca am. E normal sa o am aproape 7 zile si sa nu curga chiar asa de mult (folosesc absorbante normale si mi se umple unul la aproximativ 6 ore si noaptea nu curge aproape deloc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în general la prima trebuia să ai 3-4 zile câteva picături... nu știu dacă e o problemă sau pur și simplu așa a fost cazu tău. mai stai câteva zile și dacă continuă mergi la ginecolog

| ValentinGabi a răspuns:

E ceva normal 7 zile să nu depășească 8-9 zile

| Genesys2001 a răspuns:

Bună.
Te pot asigura că și eu am fost exact la fel dar nu pățisem absolut nimic! Dacă menstruația persistă peste 7-10 zile, înseamnă că începe să se agraveze! Nu vreau să te sperii, și eu când eram de vârsta ta îmi făceam griji de ce mi-ar dura prima menstruație atât de mult. Dar crede-mă, nimic anormal. Este normal ca un absorbant să se umple la 6 ore, dar trebuie să îl schimbi mai des! Este perfect normal să ai menstruație 7 zile, dar dacă totuși se schimbă asta, va trebui să vorbești cu mama ta despre asta!

| Genesys2001 a răspuns (pentru Genesys2001):

Dacă persistă peste 10 zile este o dereglare hormonală! Ar fi o dereglare între estrogen și progesteron. Și aici intervine discuția cu mama ta atât cât și doctorul! Multă sănătate!