| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani si un ciclu menstrual de mai bine de 2 ani. Dar in ultimele 8 luni primele 3-4 zile am un ciclu abundent ( schimb un absorbant la 2 ore) cu stari de greata si ameteala. In total ciclul dureaza intre 6 si 8 zile. Cheaguri de sange nu am mai avut de 3-4 luni.

Am 2 intrebari:
1. Ce pot sa fac ca sa nu fie asa abundent.
2. Daca este normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cornelmircea1980 a răspuns:

Unu la mana du-te la doctorul de familie si zi sa-ti dea o trimitere la un ginecolog particular ca sa nu platesti nimic sau platasti dar foarte putin, doi la mana doctorul ginecolog iti va da un tratament pentru rezolvarea problemei tale. Nu sta asa ca nu este bine. Funda te rog!

| NastyaKobavsky18 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un endocrinolog și o sa Îți pună cateva întrebări și Îți va prescrie un tratament. E posibil sa se uite puțin la sânii tai pentru a vedea dacă ai scurgeri mamare sau noduli. O sa te întrebe despre ciclul tău, dacă ai dureri, cât durează. ..etc. nu cred ca e cazul de ginecolog pentru ca ești destul de mica și la vârsta asta problemele de genul sunt normale și e posibil sa nu fie permanente pentru ca organismul tău trece printr-o schimbare. Cel mai bine sa te duci la control și încearcă sa iti alegi o clinica privata ca sa fii sigura ca doctora nu își citește horoscopul în timp ce tu vorbești. În general controlul nu costa mai mult de 150, dar în funcție de ce tratament Îți dă prețul oscilează. Nu te speria dacă îți dă pastile pentru ca eu nu am avut nici un fel de problema de genul sa mă îngraș sau cv. Sper ca te-am ajutat happy