| FreeMind0001 a întrebat:

Bună TPU, sunt începătoare ca tehnician în unghii cu gel și am avut o clientă, care la sfârșitul manechiurii mi-a zis ca a avut/are Hepatită și ca a tratat acum 15 ani, lucru pe care nu l-am crezut.
Eu NU am folosit mănuși ca nu prea ma pot descurca cu ele. Țin sa menționez ca nu am tăiat-o doar în momentul in care am pilit și facut under refill, am julit=o puțin dar nu a dat sângele, instrumentalul l=am dezinfectat, l=am fiert bine bine... pila buffer. Șervețele, tipsuri reutilizabile, am aruncat tot, ideea e ca am asa o teama sa mai folosesc instrumentarul și primer, bază, gel, ojă.
Cele care ați trecut prin ceva similar. Ce îmi recomandați, sa arunc tot ce am folosit la ea? Va rog sa nu îmi răspundeți ironic sunt ft speriată.
Dacă îmi spunea la început nu acceptam sa o fac. Dar nu am avut de unde sa știu sau sa bănuiesc ca are asa ceva!
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Daca sterilizezi tot ce poti stai linistita.
Oricum tu ca tehnician asa trebuie sa lucrezi ca sunt oameni care daca au si nu stiu si se simt bine nu poti merge pe incredere oricum in meseria asta.
Foloseste linistita baza, gelul si restul ca si daca era sa curga sange nu lasa-i sa ajunga pe unghie si sa pui pensula peste.
''Dacă îmi spunea la început nu acceptam sa o fac.''
Tocmai de aceea nimeni nu spune deci foloseste instrumentar sterilizat pentru fiecare clienta.

| FreeMind0001 explică (pentru alina2k18):

Tot timpul sterilizez instrumentarul, niciodată nu folosesc același nesteril la alta fată, și nu, sânge chiar nu a curs. Doar julitura aceea pe care am făcut-o cu bitul de under refill, dar nu a curs sânge încât sa ajungă pe unghie sau pe mâinile mele...eu cu toate ca am sterilizat și șters tot tot pe ce a pus ea mâna, îmi vine sa le arunc și aia e. O iau de la capăt...țin la clientele mele și nu mi as permite niciodată sa le îmbolnăvesc!
Asta cu neștiutul, posibil, m-am gândit și eu câte fete nu or avea și nu spun, sau nu știu ca au.
Mulțumesc mult pentru raspuns?

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă femeia sa tratat acum 15 ani, nu mai are.
Mama mea a avut asta acum 3 ani și sa tratat și e ok.

Hepatita se ia, dar mai mult prin contacte intime cum ar fi sexul, obiceiurile zilnice la comun fără spălarea obiectelor (mai rar dar le luam în considerare), transfuzie de sânge etc.
Acum dacă ție îți e frica poți sa arunci chestiile folosite, dar poți sa stai linistita ca boala nu ai luat-o.

| FreeMind0001 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc din suflet, credeam ca nu se tratează și ca se poate lua cu ușurință...o sa arunc tot ce am folosit la ea. Pt liniștea mea ca deja sunt praf psihic! Mulțumesc

| alina2k18 a răspuns (pentru Freya1):

Hepatita C nu prea se ia prin contact intim ci prin sange.

| Freya1 a răspuns (pentru alina2k18):

Medicul când am fost la control cu mama a spus ca să mergem și restul sa ne facem dacă locuim cu ea intr-o casa și mâncăm, bem cu ea din aceias vesela.Din câte știu nu e suficient doar sa bei după ea, dar la contact intim...nu sunt prea sigura ca nu se ia.

| Freya1 a răspuns (pentru FreeMind0001):

Se tratează doar ca e un tratament foarte costisitor prin casa de asigurări, cu liste de așteptare, spitalizării etc.O data depistata la timp se mai poate face ceva.

De luat nu ai luat, poți sa fi linistita.

| FreeMind0001 explică (pentru Freya1):

Nu ai idee cât de mult m au liniștit comentariile tale, nu știu într.adevar dacă ea sa tratat sau a zis sa ma liniștească pe mine ca eram în soc efectiv...eu lucrez de acasă și am și copilul mic. O sa îmi fac și eu analize, dar sper din suflet sa nu fie decatr o sperietură și atât, instrumentar și restul folosite eu zic sa arunc sa numai am incertitudini și frici...Mulțumesc din suflet

| Freya1 a răspuns (pentru FreeMind0001):

Poti sa le arunci nu e problema asta, dacă nu ai întrat în contact direct de rana pe rana sau chestii de genul sunt șanse 0 sa te fi inbolnavit.

Problema la analize e ca ți se cere viremie pentru depistarea hepatitei și analiza respectiva este foarte scumpa, dar cred si consider ca te poți liniști, în fond nu ai avut de unde sa ști și probabil ca și femeia respectiva dacă mai era bolnava nu se risca sa facă lucuri de genul pentru ca e pasibila de pușcărie.
Dacă ai o boala periculoasa ce se transmite și nu specifici când mergi la medic, manichiura, sau ai un contact intim ești pasibil de pușcărie pentru răspândire.

Noi familia nu am luat de la mama și stăteam cu ea 24 din 24 în aceias casa, și tata cu ea în acelasi pat și fratele meu cu copii mici ce venea pe la noi sa ne ajute cu una alta și a și mâncat făcut de ea și nu are nimic.Deci...poți sa îți întrebi și medicul de familie pentru liniștea ta, ca va ști sa îți spună sigur și sa îți explice.
Cu mare drag.

| FreeMind0001 explică (pentru Freya1):

Offf, te cred, ea a spus ca a avut Hepatită C. Mama dvs a avut tot C? Ea a spus ca a avut acum 15 ani și ca își face an de an analize și numai iese la analize, dar ca i s-a spus ca poate face oricând iar hepatita, sunt ft fricoasa eu și anxioasa. Din ce știu eu nu a curs sânge deloc deloc doar de julit țin minte, dar rani nu am pe la maini sau ceva sa fi avut contact..nu știu, oricum atunci când mi-a zis deja eu numai știam de mine de teama..eram în șoc, va cred, la mine nu e problemă. Dar îmi e teama pentru copil.
Sâmbăta s-a întâmplat. asta. Și de atunci sunt în continua durere de cap...

| Freya1 a răspuns (pentru FreeMind0001):

Da,tot hepatita c a avut și și ea si-a făcut și își face analize la câteva luni sau un an, dar ies negative, deci s-a vindecat.
Noi hepatita, cancerul cat și alt N boli le avem în noi doar ca nu la toți ni s-au declansat.Ea spune ca e predispusa sa mai facă pentru ca orce om o data ce a trecut printr-o boala e mai sensibil la organul respectiv.

| FreeMind0001 explică (pentru Freya1):

Am înțeles! Posibil și fata aceea sa fi spus adevărul și sa numai aibă.
Oricum eu am aruncat toate cele folosite, pentru liniștea mea, ca deja aveam palpitații când ma gândeam sa le mai folosesc cu toate ca nu am avut contact cu sângele ei...
Mulțumesc din suflet, multă sănătate mamei tale și Doamne ajută să numai fie cazul de boli și alte afecțiuni!
Puup cu drag și încă odată. Multumesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, hepatita de la ea nu o iei decat daca bei din acelasi pahar cu ea maninci cu aceleasi tacîmuri cu care a mincat si ea, prin transfuzie de sange daca ea i ti doneaza tie sînge, sau prin contact sexual, deci daca ai taiat o pe ea si nu te ai taiat si tu si singele ei nu a ajuns pe o rana de la vreun deget al tau nu exista nicio șansa de a lua boala zero.

| ShormiNazmun a răspuns:

RECOMAND: Produse unghii, Reduceri de pana la 75% verifica site-urile de mai jos https://bit.ly/3o0TNpq {KitUnghii.ro}
COD REDUCERE NAILSUP: DISCOUNT.RO
https://bit.ly/3IF1hGv (nailsup. Ro)