| MargarettaDulshe a întrebat:

sunt la munte si pe afara am gasit o micuta pisica cu o blandetze nemaipomenita si curat fff curathappy.Dar am nevoie de ajutor.Am mai avut o pisica mai de-mult dar s-a stins din pacate nu stiu dcsad totusi acum nu mai are de ce sa moara dar mie teama de cainele pe care il am. E inchis are propiul spatiu...dar nu stiu ce sa fac ca pisica sa nu iasa din casa si sa faca vreo prostie sa se duca colo la caine. Ce trebuie sa fac? daca sunt plecata timp de 3 ore undeva si sa nu se intample asta sau daca lipsesc 20 de minute..cum sa fac sa nu iasa ca mama mai deschide geamu din cand in cand... credeti ca e un loc bun in sufragerie? acolo e racoare si bine si nu trebuie sa deschida geamu decat pe jumatate. Dar nu numai.sigur. nu cred ca o sa stea numai in casa. pisicile trebuie sa mai iasa si ele pe afara dar mie teama de caine sa nu ii faca vreo prostie. am nevoie de un sfat bun. DAU FUNDA!love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Pastreaza pisica si ai grija sa i-o prezinti cainelui, sa te vada cu ea in brate, ca sa inteleaga ca iti apartine. Astfel n-o s-o atace, o s-o accepte ca fiind de-a casei. E bine sa tii pisica in sufragerie si sa iasa afara numai in prezenta ta, vreo doua-trei zile. Nu numai din cauza cainelui, ci ca sa se obisnuiasca cu locul si sa nu plece.

4 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Pisica a fost de curand intarcata, daca are aspectul blanii lucios, sigur a fost socializata cu oamenii, cineva o ingrijeste, ar trebui sa te interesezi daca are un stapan.Cauzele mortii primei pisici pot fii multiple,poate a intepat-o o capusa, paraziti, otravita etc...
Nu trebuie sa iti faci griji de caine, nu cred ca ii va face nimic, in 1-2saptamani se va obisnui. Daca stai la curte,nu vad de ce sa nu iasa afara,macar pana creste, sa te scuteasca de posibile stricaciuni!
Nu iti mai fa atatea griji, cainii mei de la tara(trei la numar) stau liberi si nu au avut niciodata ceva cu pisicile, superstitia aceasta este neadevarata, eu niciodata nu am vazut un caine nesuportand o pisica.
sper ca te-am ajutat.Mult succes!

| Kyrie a răspuns:

Risti prea mult, mai bine las-o sa plece, e mai bine pentru tine, oricum amanezi inevitabilul avand in vedere ca nu o s-o tii prea mult presupun nu? happy

E in regula sa o tii o zii, doua sa-i dai de mancare dar nu poti s-o faci animalul tau de casa deoarece pisica salbatica nu poate convietuii cu cainele domesticit (salbatic de asemenea avand in vedere ca instinctul sau este sa atace ghemotocul de blana xD)

| ioan09 a răspuns:

Pisicile trebuie lasate libere sa mearga unde vor, cainele nu ii va face nimic dupa ce se va obisnuii cu pisoiul tau daca o sa il iubesti in egala masura fata de bisica caci altfel se poate razbuna pe tine sau pisoi.
Trebuie sa o rogi pe mama ta ca timp de o saptamana sa nu deschida geamul sau usa si tu trebuie sa o resfeti in acea saptamana iar dupa aceea din cand in cand tot un mic rasfat ca sa te iubeascasi sa nu fuga.
Succes! big grin

| AmmyShadow a răspuns:

Buna! Si eu am o pisicuta! Am luat-o de la o luna! Dar stiu si despre cei mici!
Cand sunt mici, pisicutii trebuie hraniti cu pipeta sau cu un biberon special pentru pisici mici! Ei trebuie hraniti din doua in doua ore, inclusiv noaptea!
Si pentru a putea urina si a defeca, trebuie sa ii masezi un servetel umed sau cu o manusa pe la fundulet, asa face si mama lor. Daca nu pot muri!
Hranirea lor:
Sa nu ii dai lapte de vaca sau din magazin, ci doar lapte de la farmaciile veterinare special pentru pisicuti sau lapte praf pentru sugari. Nu uita doar cu atat trebuie hraniti! Hrana pentru juniori se adauga de la o luna! De la trei saptamani se scade din lapte, dar mai bine intreaba medicul veterinar, ca sa iti spuna exact ce trebuie facut! Sper ca te-am ajutat! happy big grin :*