| Ioana12p a întrebat:

Știu că următoarea întrebare ar putea deranja sau nu își are locul pe acest site, dar am nevoie de ajutor. De la 11 când mi-a venit pentru prima dată menstruația au început să îmi apară pe fese coșuri. Cred că este ceva genetic deoarece și mama are această afecțiune, însă la mine se văd inestetic, uneori se umfla, usturându-mă acea zonă și sunt complexată, mi-e rușine de momentul când o să am un iubit și o să fiu nevoită să apar cu acești monștri pe fese în fața lui, plus că îmi este rușine să mă duc la dermatolog ȘI chiar dacă mi-aș face curaj să mă duc mama nu ar fi destul de open mind încât să mă înțeleagă(am mai discutat cu ea despre asta și răspunsul a fost un "NU" răspicat ). Deci întrebarea este: cum pot scăpa de acneea de pe fese? Aș aprecia dacă răspunsul vine de la o persoană care a mai trecut prin asta. PS: dau fundă. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maria209 a răspuns:

Deci eu am avut o aşa problema, coşurile pe fese se trateaza la fel ca şi cele de pe faţă. Ai putea aplica pe zonă nişte acide de fructe.Sau ai putea folosi remedii naturiste pe care le poţi găsi pe net.Mie mi-a ajutat acidul şi e important să păstrezi zona neiritată, nu face pilling în nici un caz, va face mai rău.O idee foarte bună e s procuri o cremă specială.E cea mai bună şi mai eficientă metodă. Sunt creme cu antibiotic care omoară toţi microbii şi provlema dispare.

| Ioana12p explică (pentru Maria209):

Mulțumesc din suflet! Îmi poți da câteva sugestii de creme naturiste și ne-naturiste, te rog?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea exista o explicatie, daca materialul chilotului nu este 100% din bumbac si produce iritatii, sau alergii.

| Heavenonearth a răspuns:

Folosește crema e gălbenele.Iar dacă nu are nici un efect garantat...iți voi recomanda alta.

| Ioana12p explică (pentru Heavenonearth):

Am încercat crema de gălbenele, dar în loc să dispară au aparut mai multe, îmi poți recomanda alta te rog? Mulțumesclaughing