| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. De ceva timp mă confrunt cu niște lucruri care mă deranjează și uneori mă simt și complexată. De câțiva ani (aproximativ 2-3 ani ) am coșuri. Acum câteva luni aveam foarte multe, dar am luat pastile și tratamente și mi s-au mai trecut ( și sunt destul de mulțumită de asta), insă. până la vară aș vrea să nu mai am deloc. Am auzit și mi-a spus și medicul dermatolog că necesar ar fi să iau Anticoncepționale sau Roaccutan (nu știu exact cum se scrie). Sunt niște antibiotice foarte puternice care nu e indicat să se dea fetelor sub 14-15 ani sau chiar puțin mai mult, însă. medicul a spus că, dacă chiar este nevoie, pot lua. Știu și de la mai multe fete că după ce au luat Anticoncepționale le-au trecut miraculos toate coșurile și asta m-a surprins în mod plăcut. Întrebarea mea este. cum pot să fac să fac să o determin pe mama să îmi dea mai repede unul din aceste antibiotice?
Nu vreau răspunsuri (ex: O să îți treacă coșurile după pubertate, Ia pastilele x, y. Caută pe net tratamente naturiste etc.). pentru că am cătat și am luat foarte multe creme, pastie de tot felul. dar în acești 3 ani nu și-au făcut un foarte mare efect. Efectiv.m-am plictisit și sunt scârbită de fața și tenul meu. Dau fundă.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Iti vor trece cosurile dar nu e bine pentru organism! "sufera baba la frumusete"

| Wøodenpints a răspuns:

Anticoncepționalele se folosesc de obicei ca să nu rămâi borțoasă după ce te-a pompat unu.
Ai încercat cu apă și săpun? Am auzit că face minuni.

| NH4OH a răspuns (pentru Wøodenpints):

Haha. Ce glumă bună. Anticoncepționalele fac minuni și în legătură cu coșurile, nu numai cu burtica, stai liniștit.

| Wøodenpints a răspuns (pentru NH4OH):

Cu o astfel de logică, ai putea foarte bine ai putea să te ungi și cu clerasil la scoică ca să nu rămâi borțoasă. Mna, dacă elimină coșurile, probabil funcționează la fel și cu spermatozoizii.

| NH4OH a răspuns (pentru Wøodenpints):

Mai documentează-te. Deci, doctorii dermatologi mint în legătră cu acest aspect? Cum că anticoncepționalele au efecte foarte bune în privința coșurilor? Să te cred pe tine sau pe ei?

| Wøodenpints a răspuns (pentru NH4OH):

M-aș face doctor dermatolog doar să mint idioții că balega de măgar face tenul mai curat și te scapă de coșuri.

| NH4OH a răspuns (pentru Wøodenpints):

Te crezi prea deștept. Știi că e o pastilă împotriva sarcinii, poate să fie și pentru alte scopuri. http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......cneea.html

| Wøodenpints a răspuns (pentru NH4OH):

Pentru că tot ce scrie pe net, mai ales pe un domeniu de blogspot, este adevăr incontestabil.
Am și eu un blog pe blogspot. Dacă-mi pun Dr. în fața numelui, toate aberațiile pe care le debitez acolo ar trebui să fie argumente solide și de necontestat.

| cristinela4 a răspuns:

Vorbeste cu ea cit este de deranjant pentru tine sa ai cosuri, convinge o ca daca vei folosi anticonceptionale asta nu ti va dauna asupra sanatatii ci doar iti va fi de mare folos in lupta ta cu cosurile, daca vei aduce argumentele potrivite te va intelege. Mult succes!