| anonim_4396 a întrebat:

Treaba sta in felul urmator..am o relatie la distanta si respectivul a trebuit sa faca o operatie dificila la picior legat de ligamente incrucisate etc.

Problema nu e asta..doar ca la analize a aflat ca a fost infectat cu HIV inainte de operatie. El banuieste ca intr-o noapte acum 4-5 luni era cam ametit si nu stie ce s-a intamplat. Are 19 ani si i-a fost un soc vestea..si eu sunt singura care stie si care ii sunt alaturi.

Intrebarile mele sunt:

1. Ce ar trebui sa faca dupa ce a aflat ca a fost infectat cu HIV (analize)?

2. Cat de mult ii pune organismul in pericol?

3. SIDA dupa cat timp apare? Daca apare.

4. Poate sa ii reduca sansa la viata, sa traiasca mai putin?

Multumesc. Scuze pentru categorie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Trebuie sa mearga sa vorbeasca cu un medic infectionist, acesta ii va stabili o schema de analize si tratament.
2. Ii pune organismul foarte mult in pericol, din pacate nu cunoastem un tratament curativ pentru infectia HIV.
3. Deocamdata, toti pacientii infectati cu HIV fac SIDA, nu sti cum sa oprim infectia. Daca incepe tratamentul acum, pot trece chiar si 15-20 de ani pana in momentul aparitiei bolii, asta daca nu se inventeaza nici un tratament pana atunci. Exista insa si infectii care evolueaza mai repede, ajungand in stadiul de SIDA chiar in 2-3 ani.
4. In momentul actual, infectia HIV este o condamnare la moarte, din pacate. Exista foarte putini oameni care au supravietuit mai mult de 25 de ani din momentul infectarii, marea majoritate murind cam la 15-22 de ani de la infectare. Pentru un tanar de 19 ani asta inseamna o reducere drastica a sperantei de viata. Este posibil, desi nu probabil, ca in urmatorii 20 de ani sa se inventeze un tratament care sa vindece infectia HIV, asa incat exista si o mica speranta de vindecare. Tratamentul antiviral inceput precoce, cat mai aproape de momentul infectarii si respectat cu sfintenie poate fi cheia unei supravietuiri indelungate.