| Madeleine94 a întrebat:

uneori seara adorm si ma trezesc parca fara aer si trebuie sa ma ridic ca sa imi revin cateva minute dupa adorm la loc.mentionez ca am facut EKG analize la sange dar nu mi-a iesit nimic.calciul este bun magneziu etc.dar de ce ma trezesc cu lipsa de aer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă eşti la început de adolescenţă, este posibil să apară de la surplusul hormonal.Dar cu timpul dispare această senzaţie.

| mona a răspuns:

Mai cunosc pe cineva cu simptome la fel si clinic e sanatos[toate analizele au iesit bine] dar lipsa de aer o are

| Madeleine94 explică (pentru mona):

Si asta numai seara mi se intampla simt ca ma sufoc unii spun ca e doar in mintea mea

| mona a răspuns (pentru Madeleine94):

E ceva ce medicii nu au descoperit cauza si baga la inaintare stresul

| Madeleine94 explică (pentru mona):

Nu stiu sper sa nu fie nimic grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit la fel m-a tinut vreo 2 saptamani ma trezeam cu senzatia ca nu primesc aer pe langa intram in panica automat cand ma trezeam.dormeam max 1, 2 ore s noaptea o luam de la capat eu sper sa iti revii bafta

| UnCorpSanatos a răspuns:

Poate sa fie si o problema mentala dar nu prea cred, uite cateva sfaturi care imi vin in minte aeriseste bine camera de doua ori minim pe zi, vezi sa nu ai prea multe plante in camera care sa iti ia din oxigenul de care ai nevoie pentru a respira, e posibil si din cauza igrasiei mucegaiului in perioada asta a anului sa nu ai undeva pe langa geamuri/balcon/tevile de apa care iti pot trece prin camera.

Incearca sa dormi in alta camera sau la altcineva daca ti se intampla la fel ai tu o problema la plamani daca nu e din cauza camerei tale toate astea in cazurile in care nu esti fumatoare.

| EmiiLoveYou a răspuns:

Nu am mai auzit de asa ceva. Poate doar visezi, este ceva ciudat.

| Madeleine94 explică (pentru EmiiLoveYou):

Pai da parca ma trezesc dintr-un vis dar dupa am senzatia ca nu pot sa respir

| EmiiLoveYou a răspuns (pentru Madeleine94):

Eu cand eram mica, cred ca visam, tot ciudat era, ca eram lipita de pat si vroiam sa o strig pe mama si nu puteam.

| pisicutablue a răspuns:

Eu sper sa nu ai ASM asa are fratele meu si prezinta aceleasi simptome se trezeste fara aer si cand se enerveaza foarte tare respira de foarte multe ori

| Dascalu23 a răspuns:

Mayakueen am un profesor de biologie care povesteste mereu la ore despre tineretea lui si alte curiozitati.In fine sa trecem la subiect
El ne spunea ca daca noi visam noaptea ca cineva ne urmareste inseamna ca tie sete. Daca visezi ceva horror inseamna ca tie foame iar daca visezi ca ti se intampla ceva de genul cazatura de la inaltime, in momentul in care atingi pamantul te trezesti fara aer.Atunci te scoli din somn brusc
si fara aer.
Sper ca te-am ajutat. Fundaaa?