Întrebare recomandată | gianina77 a întrebat:

De 2 saptamani am ameteli groaznice, stari de voma, lesin. Am facut analize la sange si mi-au iesit calciu si magneziu sub limita.
Va rog sa ma ajutati sfatuindu-ma ce vitamine, minerale sa iau pentru a-mi regla deficientele de calciu si magneziu.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Pentru calciu uşor de asimilat consumă multă salată verde şi migdale, varză albă, spanac, banane. Spanacul conţine şi magneziu destul de mult.
O sursă bogată de vitamine şi minerale o reprezintă germenii de grâu, care sunt foarte uşor de făcut. Îţi las un link să vezi cum anume: http://vegetarian-gustos-si-sanatos.blogspot.ro/......ltit.html.
Un citat de pe un site: "Iata cateva cantitati de minerale usor de asimilat de catre organism, continute de 100 grame germeni de grau: fosfor (1050 mg%), magneziu (342 mg%), calciu (71 mg%). La aceste minerale se adauga vitaminele: A, B, E, K, D, PP, enzime si anumiti hormoni vegetali, cu structura foarte putin cunoscuta, care au efecte terapeutice extraordinare. (http://www.terapii-naturiste.com/retete/cure/cura_grau_incoltit.htm)"
Ţi-i recomand pentru că şi eu consum de ceva timp aşa ceva şi chiar sunt o sursă de sănătate şi energie.
Tot ce îţi zic e să nu tratezi problema superficial, luând 2-3 săptămâni nişte suplimente de la farmacie, pentru că nu rezolvi mare lucru. Din moment ce ai ajuns să ai lipsuri în organism, înseamnă că nu te hrăneşti tocmai corect. Aşa că încearcă să mai tai de pe listă alimentele nesănătoase şi să mănânci în schimb cât mai multe fructe şi legume crude.
Multă sănătate!

| michael5813 a răspuns:

Inteleg ca ai facut analize! pai daca ai facut si ti-au data si rezultatele oare nu era normal sa te prezinti cu acele rezultate la un medic pentru un tratament corespunzator!? modul in care tratezi problema, este impardonabil ca sa me exprim asa mai bland si mai elegant. imi pare rau dar asta este...

| CrazyTeenager a răspuns:

Calciul si mangeziul dar nici restul nu cred ca erau prea bine, ti-as recomanda o supra-doza de vitamine o perioada, in conditia in care suplimentul acesta nu este recomandat decat persoanelor care fac efort fizic intens si anume Animal Pak.
De asemeni si o alimentatie bogata in lactate, legume, fructe, carne si oua.

| michelia a răspuns:

Starea de voma de ex nu poate fi de la calciu si magneziu in deficit. Daca tot ti-ai facut analizele de ce nu mergi la medic? Putem sa-ti dam variante de medicatie, dar astea nu ti-ar rezolva toate problemele.

| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Sfatul meu pentru tine e sa mergi la medicul de familie. Totusi daca vrei ceva alternativ, acceseaza lumeaplantelor.info si vei gasi raspuns fara riscuri de sanatate la problema ta. Sper sa-ti fie de folos acest raspuns.

| Crytek6 a răspuns:

Ori esti insarcinata ori ai lipsa calciu si alte minerale (pentru care iti recomand Taxofit) ori ai Lupus (pentru care iti recomand corticosteroizi) happy funda?

| Ayuu a răspuns:

Daca vrei sa ei calciu ca sa intre in oase sa nu iei fara vit c

| VioViorel1799 a răspuns:

Stari de ameteli si voma nu pot fi de la calciu si magneziu.Mergi la medic. Poate esti insarcinata. Daca e asa, FELICITARI!