| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU urmez un regim pentru ficat am avut hepatita A acum 2 luni si m-am gandit sa va scriu alimentele care le-am mancat pana acum sa-mi spuneti o parare daca este bine ce mananc sau ce nu este bine :
-gem de fructe (caise,capsuni,prune, visine, cirese ).
-ciorba de cartofi cu pui sau vita.
-parizer si cremvusti de pui sau vita.
-pateu de pui.
-iaurturi si lapte de vaca (mentionez aceste 2 alimente le-am consumat cel mai des).
-fructe si legume crude sau fierte.
-apa (plata doar atat consum ca lichide)
-cartofi fierti si pireu cu pui facut la gratar.
-supa de galuste sau taietei.
Este bine ce consum incerc sa evit cat mai mult grasimile, prajelile, piperatele sau alcoolul. Analizele mi-au iesit bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu au ce cauta mezelurile: parizer, pateu, cremwursti macar un an in meniul tau. Jumatate din greutatea acestor alimente sunt chimicale toxice pentru ficat. Sunt complet interzise cam un an dupa hepatita, fara nici o exceptie. Inlocuieste-le cu carne fiarta sau inabusita de peste sau vita. Incearca sa nu mananci prea des gratar (maxim de doua ori pe saptamana) fiindca prin parjirea pe gratar rezulta substante toxice, mai bine fa-ti fierturi de legume cu carne (de exemplu mancarica cu legume si carne slaba de vita) sau cartofi, morcovi, telina si carnita puse la cuptor cu apa si condimente.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.edumedical.ro/......-hepatita/
Mare atentie la igena personala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Far suparare, toate rahaturile ai bagat in tine, exact ce e mai greu de filtrat. Carne de pui fiarta cel mult.Nu ai voie parizer si alte salamuri.gemul este si el plin de zahar, iti dai seam ca la gem se pune jumatate fructe si jumatate zahar. Galustele sunt greu de digerat.Painea proaspata la fel se face coca in stomac.
Vrei regim? Dimineata ceai de galbenele usor indulcit cu miere de albine, la pranz supa de pui. Pireu de cartofi cu pui fiert. Seara ii dai din nou cu ceai, orice fel dar ceai sa fie. Painea la orice masa trebuie coapta.