| Cristi3672 a întrebat:

Acum vreo 5 ani am fost sa donez sânge. Știu că e benefic pentru sănătate. Dar mi-a fost rușine de asistente că am leșinat puțin (smile). Să mai încerc? Sau nu e de mine...in rest sunt perfect sănătos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

E o problema des intalnita, se cheama lipotime, nu are nimic cu frica si nu are de ce sa-ti fie rusine, se numeste lipotimie si e o reactie de aparare a organismului la pierderea de sange, care printre altele se traduce si in scaderea accentuata a tensiunii, care e chestia care provoaca lesinul.

Recomandarea doctorilor de aici (DE) e sa alergi putin inainte sau sa urci scarile in viteza sau sa bei ceva cu cofeina, de la un expresso la o Cola. De obicei deoarece astepti inainte de donare organismul se linisteste si tensiunea ajunge la valoari normale si cand donezi scade si asta prodoue lipotimia, daca vii nervos sau cofeinizat, ai sanse mari sa nu ai probleme.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

N-are de ce să-ți fie rușine. Mie mi se face rău doar când intru într-un spital.

| gabicoo a răspuns:

Da. Faci un bine celor aflați la necaz.

| adryang78 a răspuns:

Este benefic și pentru sănătatea ta, și ai ocazia să ajuți pe altcineva care are nevoie. Bravo ție!
Stai liniștit, nu ești nici primul, nici ultimul care nu suportă sângele. Mergi și donează, spune-le de la început problema ta și uită-te în altă parte când donezi. happy

| Miruna333 a răspuns:

Rusinea vine din tine, pentru ca tu etichetezi momentul. Te gandesti ce ar crede persoana de langa tine, la modul negativ. Sa lesini se intampla, nu e nicio rusine in asta

| LaviniuA a răspuns:

Daca vrei neaparat sa donezi, eu zic sa mergi in clinica sa ceri cateva sfaturi de la asistente. Ce sa mananci, ce sa bei, ce sa faci inainte si dupa recolatare ca sa nu ti se mai faca rau.